EDUKACJA

Ortograficzne SOS – przydatne informacje o nauce ortografii

Język polski to przedmiot, który od wielu lat jest odsuwany na drugi plan. Wielu rodziców ostrzega swoje dzieci: Pamiętaj! Tylko ucz się matematyki (…) nie zaniedbuj historii, geografii … A co z językiem polskim? – Napisz tę klasówkę chociaż na trójkę … – zazwyczaj tak brzmi odpowiedź. Bardzo duży błąd – umiejętność poprawnego pisania i mówienia to coś co w dorosłym życiu jest naszą wizytówką. Warto więc zadbać o to by dziecko  już od najwcześniejszych lat jego edukacji, uczyło się pisać i mówić poprawnie. 

[heart_this]

Moje pierwsze dyktando

Pierwsze dyktando – jak się do niego przygotować? Cisza. Jak wytłumaczyć zasady pisowni, których dziecko nie pamięta z lekcji? Cisza. Do kogo mieć pretensje jeśli dziecko dostanie z dyktanda złą ocenę? Cisza.

Mniej więcej tak wspominam swoje przygotowania do pierwszego dyktanda. Dookoła ciemność, łzy napływające do oczu bo przecież: żółty przez „ż” z kropką i „ó” kreskowane, jeżyk podobnie, a Jerzy to już zupełnie inaczej – jak to wszystko zapamiętać ma siedmiolatek? Później genialny sposób mojej mamy zachęcającej mnie do … czytania słownika.

Następnego dnia kolejny, mądry pomysł polonistki – wiecie, tej „starej daty” polonistki, która dyktowała nam tekst z pożółkłej kartki z lat siedemdziesiątych (albo i lepiej … Kto wie? Może i mój tata pisał to dyktando?). A szło to mniej więcej tak: Jeżyk Jerzy chyżo wychynął się zza krzaczka mrużąc oczy w niemym zachwycie. Nie myliły Go przeczucia o nadchodzącej burzy. Na czas zdążył skryć się w swej norze. Miał w niej zapas świeżej kapusty – dla siebie i swojej ryżej sąsiadki – gżegżółki.

Powiem Wam szczerze – do dziś się waham pisząc te słowa…

Praktyczne wskazówki

Nauczyciel, lub rodzic uczący dziecko zasad ortografii powinien:

 1. Najpierw zaznajomić dziecko z nowym materiałem ortograficznym.
 2. Utrwalić materiał z dzieckiem za pomocą ćwiczeń.
 3. Sprawdzić stopień opanowania materiału.
 4. Przeprowadzić potrzebne ćwiczenia poprawkowe.

W trakcie nauki powinny zostać zaangażowane receptory: wzorku, słuchu i ruchu.  Pomaga to dziecku w zapamiętywaniu informacji, przechowywaniu ich i przypominaniu w trakcie samodzielnego pisania. Regułka ortograficzna powinna być krótka, jednoznaczna i prosta do zapamiętania, zawsze w formie twierdzącej (nie przeczącej!). Przed przedstawieniem reguły powinniśmy z dzieckiem obserwować zjawiska językowe (np. wyszukiwanie wyrazów) w tekście. Na koniec, jeśli stwierdzimy, że dziecko zna już regułę i potrafi z niej skorzystać wprowadzić możemy wyjątki.

Jak skutecznie uczyć, ale nie zniechęcić?

Przede wszystkim warto zrezygnować z drętwych regułek sięgając po metody takie jak:

 • wierszyki,
 • krzyżówki,
 • zagadki,
 • rebusy,
 • uzupełnianki,
 • dopasowywanie dwóch elementów,
 • podpisywanie obrazków,
 • dopasowywanie nazw do obrazków,
 • odmiana wyrazów.

W trakcie uczenia ortografii unikajmy podstawiania dziecku błędnego tekstu w celu wyszukania w nim błędów!

Jeden Komentarz