EDUKACJA

Ortograficzne SOS – przydatne informacje o nauce ortografii

Język polski to przedmiot, który od wielu lat jest odsuwany na drugi plan. Wielu rodziców ostrzega swoje dzieci: Pamiętaj! Tylko ucz się matematyki (…) nie zaniedbuj historii, geografii … A co z językiem polskim? – Napisz tę klasówkę chociaż na trójkę … – zazwyczaj tak brzmi odpowiedź. Bardzo duży błąd – umiejętność poprawnego pisania i mówienia to coś co w dorosłym życiu jest naszą wizytówką. Warto więc zadbać o to by dziecko  już od najwcześniejszych lat jego edukacji, uczyło się pisać i mówić poprawnie. 

[heart_this]

Moje pierwsze dyktando

Pierwsze dyktando – jak się do niego przygotować? Cisza. Jak wytłumaczyć zasady pisowni, których dziecko nie pamięta z lekcji? Cisza. Do kogo mieć pretensje jeśli dziecko dostanie z dyktanda złą ocenę? Cisza.

Mniej więcej tak wspominam swoje przygotowania do pierwszego dyktanda. Dookoła ciemność, łzy napływające do oczu bo przecież: żółty przez „ż” z kropką i „ó” kreskowane, jeżyk podobnie, a Jerzy to już zupełnie inaczej – jak to wszystko zapamiętać ma siedmiolatek? Później genialny sposób mojej mamy zachęcającej mnie do … czytania słownika.

Następnego dnia kolejny, mądry pomysł polonistki – wiecie, tej „starej daty” polonistki, która dyktowała nam tekst z pożółkłej kartki z lat siedemdziesiątych (albo i lepiej … Kto wie? Może i mój tata pisał to dyktando?). A szło to mniej więcej tak: Jeżyk Jerzy chyżo wychynął się zza krzaczka mrużąc oczy w niemym zachwycie. Nie myliły Go przeczucia o nadchodzącej burzy. Na czas zdążył skryć się w swej norze. Miał w niej zapas świeżej kapusty – dla siebie i swojej ryżej sąsiadki – gżegżółki.

Powiem Wam szczerze – do dziś się waham pisząc te słowa…

Praktyczne wskazówki

Nauczyciel, lub rodzic uczący dziecko zasad ortografii powinien:

 1. Najpierw zaznajomić dziecko z nowym materiałem ortograficznym.
 2. Utrwalić materiał z dzieckiem za pomocą ćwiczeń.
 3. Sprawdzić stopień opanowania materiału.
 4. Przeprowadzić potrzebne ćwiczenia poprawkowe.

W trakcie nauki powinny zostać zaangażowane receptory: wzorku, słuchu i ruchu.  Pomaga to dziecku w zapamiętywaniu informacji, przechowywaniu ich i przypominaniu w trakcie samodzielnego pisania. Regułka ortograficzna powinna być krótka, jednoznaczna i prosta do zapamiętania, zawsze w formie twierdzącej (nie przeczącej!). Przed przedstawieniem reguły powinniśmy z dzieckiem obserwować zjawiska językowe (np. wyszukiwanie wyrazów) w tekście. Na koniec, jeśli stwierdzimy, że dziecko zna już regułę i potrafi z niej skorzystać wprowadzić możemy wyjątki.

Jak skutecznie uczyć, ale nie zniechęcić?

Przede wszystkim warto zrezygnować z drętwych regułek sięgając po metody takie jak:

 • wierszyki,
 • krzyżówki,
 • zagadki,
 • rebusy,
 • uzupełnianki,
 • dopasowywanie dwóch elementów,
 • podpisywanie obrazków,
 • dopasowywanie nazw do obrazków,
 • odmiana wyrazów.

W trakcie uczenia ortografii unikajmy podstawiania dziecku błędnego tekstu w celu wyszukania w nim błędów!

Jeden Komentarz

podoba Ci się?

Postaw mi kawę!

Christian D. Larson

"Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie byś nie miał go na krytykę innych."

ZNALAZŁEŚ BYKA?

Naciśnij na zwierzątko.
Uporamy się z tym razem.