EDUKACJA,  RELIGIA

„Film. Muzyka. Sport. Pomysły na ciekawą katechezę” J.Jabłońskiego będąca częścią serii wydawniczej „Katecheza według Natana” świetną pozycją literacką nie tylko dla nauczycieli #naniedzielę

Kiedy nastolatek pyta o Boga robi się nam – Rodzicom, nierzadko też katechetom gorąco. Kiedy nie pyta, a dla nas jest to temat ważny pojawia się bariera, którą trudno przeskoczyć: jak zacząć rozmawiać? Doczekaliśmy czasów, w których temat wiary jest pomijany. Wśród niektórych dominujących nurtów kulturowych kreowany jest na coś przemijającego, mało znaczącego, wręcz wrogiego wolności człowieka. Publikacja „Film. Muzyka. Sport. Pomysły na ciekawą katechezę” Jerzego Jabłońskiego będąca częścią serii wydawniczej „Katecheza według Natana” to innowacyjna propozycja nie tylko na nauczycieli – katechetów, ale też rodziców, którzy chcieliby udowodnić nastolatkowi, że temat wiary jest wciąż żywy, nie godzi w jego wolność i w końcu by odważyć się na polemikę z obecnymi w kulturze poglądami niechętnymi wobec wiary chrześcijańskiej. 

Kilka słów o pomyśle „żywej katechezy”

Seria wydawnicza skierowana jest nie tylko do tych, którzy wiarę wynieśli ze środowiska rodzinnego, ale też do tych, którzy wzrastali i dojrzewali w środowiskach odległych od chrześcijaństwa. Poruszane w niej tematy z dziedzin takich jak film, muzyka, sport to te, którymi żyją nie tylko młodzi ludzie, ale też często i my – Rodzice. Publikacja nie zawiera streszczeń. Tylko po obejrzeniu proponowanego filmu, wysłuchaniu piosenki itp. można o nich opowiedzieć młodemu człowiekowi w sposób prawdziwie zaangażowany, pobudzający do myślenia. Do tego by samodzielnie zapoznawać się z materiałami proponowanymi w książce zachęca też jej autor. Celem całej serii „Katechezy według Natana” jest natomiast aktywizacja uczestników katechezy – zachęcenie do poszukiwania własnych odpowiedzi na postawione w czasie dyskusji pytania. 

„Film. Muzyka. Sport. Pomysły na ciekawą katechezę” Jerzego Jabłońskiego

Publikacja „Film. Muzyka. Sport. Pomysły na ciekawą katechezę” podzielona jest na trzy główne działy tematyczne. Wszystkie gromadzą około siedemdziesięciu propozycji filmów, piosenek, historii dotyczących sportowców, lub sportu. O doborze tematów decydowała ich atrakcyjność dla młodzieży.

– Często brałem pod uwagę bezpośrednie sugestie uczniów. W większości materiały nie są stricte religijne, ale paradoksalnie to stanowi ich duży atut. Wyjście od egzystencji bliskiej młodemu człowiekowi prowadzi zawsze ku głębokim refleksjom w świetle Pisma Świętego. – tłumaczy autor, magister teologii, nauczyciel naturalnego planowania rodziny, dyplomowany pracownik socjalny, katecheta z siedmioletnim stażem pedagogicznym.

Struktura każdego działu jest przejrzysta – podział na konkretne przykłady, motyw przewodni, analizę i komentarz oraz dialog z Pismem Świętym. 

Film

Wśród propozycji filmowych już na pierwszy rzut oka widać, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz przykładów oczywistych, których fabuła bezpośrednio odnosi się do wiary (Cristiada, Między piekłem a niebem, czy Shooting dogs itd.) znajdziemy także i te, które dopiero po wnikliwej interprtacji okazują się świetnymi przykładami, na podstawie których można rozmawiać o wierze i Bogu (Kto nigdy nie żył, Opowieści z Narnii – wszystkie trzy części, Oskar i Pani Róża, Skazany na bluesa, Szkoła uczuć, W pogoni za szczęściem i wiele innych).

Bazując na przykładach z dużego ekranu, później odwołując się do Pisma Świętego autor tłumaczy między innymi:

 • sens cierpienia,
 • możliwą wizję nieba i piekła,
 • siłę prawdziwej miłości,
 • śmierć w perspektywie wiary,
 • jak w najtrudniejszej sytuacji odnaleźć można Boga,
 • niszczącą siłę uzależnień,
 • że nawet małe czyny potrafią pociągnąć za sobą spiralę wielkich konsekwencji,
 • to czy istnieją modlitwy niewysłuchane itp.

Muzyka

Towarzyszy nam codziennie, niektóre z bardziej ulubionych muzycznych „kawałków” znamy na pamięć, a jednak … czy kiedykolwiek przyszło nam do głowy by ich treść odnieść do tematu wiary? Właśnie tak muzyki słuchać mają uczestnicy katechezy: Zakopower, Wilków, Lifehouse, Robbiego Williamsa, Sylwii Grzeszczak, Joan Osbourne, Dżemu, Black Eyed Peas, Luxtorpedy, Happysad – to jedni z wielu, pojawiający się na muzycznej liście „katechezy” skomponowanej przez Jerzego Jabłońskiego.

Pytania postawione w trakcie tych „muzycznych rozważań” to między innymi:

 • Czy umiar, choć nie jest trendy, może być receptą na szczęście?
 • Czy w pojedynkę można pokonać zło?
 • Czy Jezus dał nam broń, którą moglibyśmy zlikwidować terror?
 • Czy w małżeństwie powinien być ktoś jeszcze, ktoś kto wzmocni jedność między małżonkami?
 • Dlaczego „miłość to nie pluszowy miś”?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas lektury „Pomysłów na ciekawą katechezę”.

Sport

Bear Grylls w szkole przetrwania, Nasz bohater Euro 2012, Do przerwy 0:3, Stosowanie dopingu, Wyjątkowi kibice – to kilka przykładów z tematyki sportu jakimi autor trafia do serc młodych.

W temacie przewodnim dotyczącym męstwa cytuje Beara Gryllsa – podróżnika i alpinistę: „W licznych wyprawach, jakie odbyłem w ciągu lat, nie brakowało niebezpieczeństw i trudnych chwil, gdy katastrofa była blisko. Nauczyło mnie to, że tylko bardzo dumny człowiek może twierdzić, że nigdy nie potrzebuje pomocy. Na wysokości ponad 8000 metrów pod szczytem Everestu, czy w szalupie ratunkowej, nie tak łatwo spotkać ateistę!(…) Za sprawą mojej wiary jestem mocniejszy i za jej sprawą się uśmiecham. To taka tajna siła mojego życia.”

W „Niepokonanym kapitanie”, dziale poświęconym Jakubowi Błaszczykowskiemu, czytamy osobiste wyznania piłkarza, który jako dziecko był świadkiem brutalnego morderstwa, jakiego dopuścił się jego ojciec na matce (źródło: Niepokonani, Krzysztof Ziemiec): „Cały czas czuję, że ktoś nade mną czuwa. Wierzę, że wszystko ma sens, nic nie dzieje się przez przypadek. Nie wiem co by było gdybym trafił do domu dziecka. Wierzę, że każdy ma swój krzyż, który musi nieść. (…)Mając 11 lat nie rozumiałem co tracę, nie rozumiałem tej brutalności. (…) Cały czas wierzę, ze mama jest na górze i kibicuje mi. Staram się żyć tak by mogła być ze mnie dumna. (…) Zawsze tak robię (chodzi o gest przeżegnania się) (…) bo to dla mnie ważne. (…) Jestem religijny.”

 Nawiązanie do Pisma Świętego

Wśród pozycji literatury szkolnej wielu z nas kojarzy takie lektury, które wydawały się nieprzystępne nie tylko jeśli chodzi o formę, ale też (być może przede wszystkim) objętość. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że w krzątaninie dnia codziennego wielu z nas nie znajduje czasu na to by sięgnąć po jedną z najważniejszych lektur w życiu każdego chrześcijanina. Pismo Święte potrafi być jedną z bardziej zakurzonych książek, które znajdują się w naszej domowej biblioteczce. Z pewnością sytuacja ta odmieni się po przeczytaniu publikacji Jerzego Jabłońskiego. Fragmenty Pisma przytoczone w dialogu z analizowanym wcześniej przykładem z kultury często wzruszają powodując nagłe olśnienie – aż chce się sięgnąć po więcej! Lektura Pisma Świętego po takiej katechezie na pewno będzie o wiele bardziej zrozumiała, poruszająca do przemyśleń i wspólnej rozmowy. 

Czy publikacja „Film. Muzyka. Sport. Pomysły na ciekawą katechezę” jest dla Ciebie?

Jeśli wierzysz – tak.

Jeśli nie wierzysz – z całą pewnością tak.

Jeśli błądzisz – jeszcze pewniej: tak.

Książka w sposób nienachalny, ale racjonalny i rzeczowy pobudza do refleksji: na temat wiary, Boga, pozytywnych wartości, własnego życia. Dzięki tej książce nabierzemy chęci do sięgnięcia po inne: filmy, przykłady literatury, których fragmenty poznamy w trakcie tej „pozytywnej katechezy”.

Publikacja szczególnie przydatna okazać może się dla licealistów przygotowujących prezentację na egzamin maturalny z języka polskiego. Oprócz refleksji dotyczących życia duchowego i wiary, znajdą w niej mnóstwo ciekawych i niecodziennych propozycji, którymi z pewnością zaskoczą komisję egzaminacyjną!

2 428 komentarzy