EDUKACJA,  LIFESTYLE

Z rocznym dzieckiem do teatru?

„Teatr Małego Widza” to miejsce, w którym nigdy nie gasną światła, a dzieci nikt nie ucisza. Nie ma tu wyraźnego podziału na scenę i widownię, a Maluchy mogą gaworzyć, gadać, kręcić się, słowem: uczestniczyć w eksperymentalnym przedstawieniu. W tym bezpiecznym miejscu nie wystraszy Malucha żaden potwór.

[heart_this]

Spektakl w „Teatrze Małego Widza” nie jest oparty na wielowątkowej historii, ale jest raczej pretekstem do wspólnej zabawy. Ci najmłodsi na pewno otworzą buzię ze zdumienia. Teatr dostosowany do ich percepcji, do ich sposobu oglądania świata, to teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku. Jest to miejsce, w którym mały widz nie musi zadzierać głowy ponieważ wszystko dostosowane jest do jego „żabiej” perspektywy! Co więcej aktorzy to nie jacyś tam wielcy i nadęci Dorośli. Chcą mówić do dzieci ich językiem,  nie  infantylnie i w udawany sposób,  ale szczerze.

Jaki świat zobaczymy w teatrze dla dzieci?

Oczywiście świat dziecięcej wyobraźni. Nie znajdziecie tu więc rozbudowanych dekoracji, skomplikowanej psychologii postaci i wielu innych „trudnych spraw”, za które dorośli zwykli cenić teatr. Podobać ma się tym najmłodszym. Tu sensem jest nawiązanie komunikacji. Tutaj aktor nieustannie zabiega o atencję małego widza – poszukuje porozumienia. To coś więcej, ponieważ tutaj zdarzyć się może wszystko!

„Teatr Małego Widza” buduje swoją filozofię na tej pochodzącej od pionierów teatru dla najmłodszych: La Baracca – Testoni Ragazzi z Bolonii, Polka Theatre z Londynu, Helios Theatre z Niemiec, czy Nat Gras z Belgii.

W spektaklach znajdziecie między innymi:

  • „Akuku” – odkrywanie nieskończonych możliwości związanych z zastosowaniem różnego rodzaju pudełek,
  • „Rozplątywanie tęczy” – podczas którego i dorośli i dzieci będą mogli doświadczyć różnorodności kolorów, faktur i dźwięków,
  • „Mama Africa” – to przeniesienie do ojczyzny muzyki, poznanie instrumentów, dotknięcie ich, możliwość wsłuchania się w rozmaite dźwięki pochodzące z Afryki,
  • „Ahoj” – podróż w nieznane na wymyślonej łódce

i wiele innych spektakli, które na pewno staną się nie tylko ciekawym doświadczeniem kulturalnym dla dziecka, ale też inspiracją dla Was – Rodziców, jeśli w szarej codzienności nie do końca potraficie wspiąć się na wyżyny Waszej kreatywności w wymyślaniu zabaw. Po doświadczeniu jednego ze spektakli w teatrze dla najmłodszych  pomysły „robić będą się same”, bo przecież pretekstów do zabawy jest nieskończenie wiele, trzeba tylko uruchomić wyobraźnię.

Czas trwania spektaklu to 30 minut i 15 minut zabawy. Jest więc i czas na to by wejść na „scenę”, „podotykać” rekwizytów, czy poznać aktorkę. Jak się domyślacie dzieci chętnie z tych możliwości korzystają. Spektakle skierowane są do widzów najmłodszych (nawet tych rocznych), oraz starszych (do 10 lat).

Na stronie internetowej „Teatru Małego Widza” (teatrmalegowidza.pl) znajdziecie krótkie filmiki  i zdjęcia ze spektakli dotyczące przedstawień oraz ich krótkie recenzje, a także aktualne przedstawienia dla poszczególnych grup wiekowych i cenę biletów.

TEATR MAŁEGO WIDZA
ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)
00-281 Warszawa – Stare Miasto

 

Inne teatry dla dzieci

 artykuł opublikowany został na portalu rodzinkatomy.pl

artykuł do września 2017 możecie przeczytać na portalu
tatawtarapatach.com

podpis pod notką