KOMUNIKACJA,  LIFESTYLE

Dlaczego możemy powiedzieć, że rozwój mowy zaczyna się już w brzuchu matki?

Większość badaczy podkreśla, że wszystko to, z czym płód styka się przed urodzeniem może istotnie wpływać na jakość jego życia, gdy przyjdzie na świat. Istnieją czynniki teratogenne, których obecność może spowodować nawet wady wrodzone, prowadzić do późniejszych problemów z alergią, koncentracją, rozwojem mowy czy uczeniem się.

[heart_this]

Uwarunkowania biologiczne

Za początki rozwoju odruchów przełykania, szukania i ssania uznaje się okres prenatalny (10-12 tydzień życia płodowego. Przygotowanie do podjęcia ssania piersi pojawia się między już 18 a 24 tygodniem. Polega na próbie poruszania językiem do przodu i tyłu. W tym czasie język wypełnia całą jamę ustną, więc bardziej zaawansowane formy aktywności są ograniczone. Dziecko szuka piersi już między 24 a 28 tygodniem życia płodowego. W reakcji na bodziec dotykowy odwraca głowę i otwiera usta. Dzięki temu mechanizmowi tuż po urodzeniu wyzwalany jest odruch ssania.

Odruch ssania

Noworodek ściąga wargi i bierze do ust dotykający go przedmiot (pierś, butelkę, palec, fragment skóry matki). Za ostatnie stadium trójetapowego odruchu ssania uważa się reakcję na obiekt dotykający górnej części ust . Pobudza on ruchy ssące. (Goddard Blythe 2011). Ten wczesny okres życia płodowego uznaje się za najważniejszy dla kształtowania się odruchów z głównych punktów twarzy. Ich obecność oceniana tuż po urodzeniu stanowi podstawę dla planowanych stymulacji (Stecko 2002).

Odent (1997) zauważył, że jeśli u dzieci umieszczonych w inkubatorze wysiłki związane z poszukiwaniem piersi w pierwszych godzinach życia nie zostaną nagrodzone i zaspokojone, czynność szukania wygasa. Jeśli więc w okresie krytycznym nie zostanie podjęte ssanie, dziecko najprawdopodobniej będzie miało kłopoty z przyjmowaniem pokarmów (stąd te trudności u dzieci urodzonych przedwcześnie lub w złej kondycji).

Separation distress call

Zdrowy noworodek reaguje na głos, zapach i twarz matki. Od pierwszych chwil rozpoznaje jej zapach, nawiązuje kontakt wzrokowy i odwraca się za głosem. Odnajduje pierś wykorzystując m.in. zmysł węchu. (Brazelton 2003) W razie oddalenia od matki pojawia się u dziecka specyficzny rodzaj krzyku (separation distress call), by pomóc ją zlokalizować. (Christensson, Cabrera, Uvnäs–Moberg, Winberg 1995).

podpis pod notką

  2 komentarze

  • ~Urszula

   dlatego tak ważne mi się wydaje karmienie piersią, ale jak ktoś nie może no to trzeba to rekompensować winny sposób!

  • ~Justyna

   na pewno to nie jest wykładnik, na pewno nie jest tak, że jak sie nie karmi piersia to będzie źle, ale jasne, że byloby lepiej!