LIFESTYLE,  W SIECI

Holmes z komórką i Watson prowadzący bloga – „Sherlock” z XXI wieku wg. Moffata i Gatissa

Brytyjska interpretacja znanych kryminalnych opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a emitowana od 2010 roku przez stację BBC One to jedna z najlepszych współczesnych ekranizacji telewizyjnych. Już sama obsada daje nam przedsmak emocji związanych z każdym odcinkiem czterech powstałych dotychczas sezonów. Tytułową rolę odtwarza Benedict Cumberbatch, a rolę doktora Watsona odgrywa Martin Freeman.

[heart_this]

Detektyw Holmes to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literackich swojego gatunku. Twórcy serialu zafundowałli nam podróż w czasie i przyjemnie pobudzili naszą wyobraźnię.

Bohaterowie

Sherlock z XXI wieku okazał się bowiem równie wyrazisty. To ta sama, a jednak zupełnie nowa historia, która czerpiąc z tego co najlepsze stworzyła swoją własną legendę i sporą rzeszę fanów. Główni bohaterowie zostali nie tylko „przeniesieni” z oryginalnej historii Doyle’a i zakwaterowani na londyńskim Baker Street, ale też wyposażeni w komórki, laptopy i inne dobrodziejstwa naszej epoki. Ich życiorysy świetnie wpisują się w aktualną historię. Sherlock bez zmian pozostaje geniuszem, którego tajemnicza wewnętrzna siła podsycana od czasu do czasu narkotykami, przyciąga do zagmatwanych zagadek kryminalnych. John Watson jest lekarzem wojskowym, który niedawno wrócił z wojny. Sherlock i Watson pomagają miejscowej policji w rozwiązywaniu spraw jednocześnie realizując płatne zlecenia.

Charakterologicznie bohaterowie dopełniają się znakomicie, widzimy jak się poznają, a ich osobowości ścierają sie ze sobą, czego wyrazem są ich epickie dialogi. Benedict Cumberbatch w roli tytułowego bohatera, ukazał nam nowe, a zarazem stare oblicze Holmesa wyostrzając cynizm tego bohatera. Humor w serialu skryty jest pod kamienną maską powagi (taki lubię najbardziej …).

Ciekawą postacią jest też brat Holmesa, który „nieustannie grozi mu tytułem szlacheckim”. Choć ich ścieżki dawno się rozeszły, starszy od Sherlocka Mycroft działając w wyższych sferach bezpieczeństwa państwowego, korzysta z dostępnych metod by mieć oko na brata.

Walory wizualne

Mapy myśli, smsy w ciekawy sposób wyświetlane są w trakcie rozgrywającej się akcji.

Ta natomiast skondensowana jest w 90-minutowym (format niemal filmowy) odcinku w taki sposób, że wprost nie sposób oderwać oczu od ekranu. Do zbudowania tajemniczej scenerii nie potrzeba jak widać wielu rekwizytów. Czasem wystarczy tylko Londyn.

Nawiązania do książki

Moffat i Gatiss (twórcy serialu) flirtują z widzami nawiązaniami do literackiego pierwowzoru. Choć kryminalne zagadki rozwiązujemy w wynajętym u Pani Hudson pokoju, analizujemy je patrząc przez okna taksówki lub w samolocie pewne ukryte nawiązania do oryginału mrugają do nas co jakiś czas z ekranu. Przykładem jest sztandarowe a zarazem wybitnie taktowne lokowanie nazwy Criterion na kubku Watsona. W książce bohater po powrocie do kraju spotyka swojego starego znajomego Stamforda w barze „Criterion” . Ponieważ „Criterion” jest realnie funkcjonującym miejscem w Londynie, twórcy chcąc uniknąć reklamowania lokalu zostawiaj nam malutki product placement. Takich smaczków jest w serialu mnóstwo, i to chociażby dla nich warto przed jego obejrzeniem przeczytać książkę.

W nowym i świeżym spojrzeniu na dobrze znaną historię przemycili elementy tradycji, które wyszukuje się ze smakiem i zaskoczeniem w trakcie ogladania serialu.

Całość spięta jest truistycznym odkryciem: we współczesnym świecie mimo Googli i dostępnych gadżetów technologicznych i tak pierwsze skrzypce gra niezastąpiony ludzki umysł.

Cytaty z serialu

Sherlock (przyduszony): Myślę, że to wystarczy… Dziękuję (czy jakoś tak)
John: Musisz pamiętac, że byłem żołnierzem. Zabijałem ludzi!
Shelrock: Byłeś lekarzem!
John: Miałem złe dni!

Sherlock o Microfcie: Znów będzie groził mi tytułem szlacheckim!

Sherlock: Milczeć! Nie ruszać się, nie mówić, nie oddychać! Próbuję myśleć! Anderson odwróć się! Rozpraszasz mnie!
Anderson: Moją twarzą?
Lestrade: Proszę o ciszę! Anderson odwróć się!
Sherlock: Anderson cisza, zaniżasz IQ całej ulicy!

-Ty wiesz coś o ludzkiej naturze?
-Ani o naturze,ani o ludzkiej

podpis pod notką