KOMUNIKACJA,  LIFESTYLE

Czy psi język różni się od naszego? Jak właściwie odczytywać sygnały wysyłane przez psy i jak lepiej się z nimi porozumiewać?

Język ciała psów był przez lata badany przez naukowców. Psy są „wyposażone” w bardzo wiarygodny i spójny język, który pomaga im przekazywać swoje intencje między sobą.  Głównym celem pieskiej komunikacji jest zmniejszenie „napięcia” i rozwiązanie konfliktu.  Wyobrażacie sobie, gdybyśmy my ludzie potrafili coś takiego, lub jeszcze lepiej: gdyby było to wpisane w naszą naturę!

[heart_this]

Podczas interakcji z naszymi psami lub obserwując interakcje naszych pupili z innymi czworonogami możemy patrzeć na ziewanie, lizanie warg i nosa, potrząsanie głową, odwracanie jej, chodzenie po łuku,  głowę skierowaną ku dołowi, lub odwrócony wzrok. To tylko kilka sygnałów, które w codziennej komunikacji wysyłają nam nasze psy.  Sposób w jaki my ludzie mówimy, lub chociażby komunikujemy się gestami i mową ciała znacznie różni się od mowy ciała psów.

W świecie ludzi na przykład byłoby dziwne, gdybyśmy podczas spotkania ze sobą podchodzili łukiem i unikali kontaktu wzrokowego. Właśnie tak robią psy.  Podchodzenie na wprost i bezpośredni kontakt wzrokowy nie są w ich relacji mile widziane.

Poznanie  podstaw języka psów pozwoliłoby nam na lepszą komunikację z czworonogami i poprawienie jakości ich życia (tak myślę). Ponieważ nie znając istoty niektórych sygnałów możemy wysyłać psu sprzeczne informacje.  Pies odczuwa zawsze nasze prawdziwe intencje, jednak możemy wprowadzać go w błąd lub dezorientacje, być może nawet stwarzać mu sytuację stresową używając niewłaściwej mowy ciała i gestów.  Myślę też, że najgorsze co możemy psu robić to oczekiwać od niego ludzkich zachowań, lub traktować go jak człowieka.

pieska komunikacja o języku blog

Poniżej krótko omówmy kilka najczęściej obserwowanych sygnałów:

Niektóre z nich są naturalne, niektóre dystansujące, inne wyrażają niepokój, lub chęć do zabawy.

 • Zaproszenie do zabawy – to sygnał prosty do rozpoznania, ugięte, lub położone przednie łapy i pupa w górze, często też merdający ogon.  Pozycja wygląda trochę jak ukłon w stronę właściciela Sami możemy wysłać psu podobny sygnał wyciągając wtedy do niego ręce.
 • Podchodzenie do siebie po łuku lub zastygnięcie w bezruchu – psy rzadko kiedy kierują się na wprost ponieważ jest to naturalny sygnał mówiący o tym, że nie szukają konfliktu i są przyjaźnie nastawione. Zastygnięcie w bezruchu to postawa, którą pies pokazuje, że chce uniknąć konfliktu i zapobiec jakiemuś zdarzeniu.
 • Sygnały dystansujące – pies używając tych sygnałów, wysyła nam informację, abyśmy zachowali dystans i nie zbliżali się do niego. Warto zapoznać z tym sygnałem szczególnie nasze dzieci.  Uniesiony ogon, warczenie, nastroszona sierść, pokazanie zębów czy też natarczywe, złowieszcze szczekanie – nie musimy wiedzieć dlaczego, ważne byśmy wiedzieli, że nie powinniśmy się zbliżać.
 • Odwracanie głowy –  zdarza się to wtedy kiedy sami dajemy naszemu czworonogowi (nieświadomie) powód do niepokoju: kiedy w trakcie rozmowy podnosimy głos, patrząc na psa i zbyt energicznie i nagle zbliżając się do niego. Bardzo łatwo w takiej sytuacji wysłać psu komunikat, że nie ma się czego obawiać jeśli odwrócimy wzrok i nie będziemy patrzeć mu w oczy.
 • Wysyłanie sygnałów wzrokowych – intensywne patrzenie psu w oczy bardzo często wyzwala w nim agresję. Zdarza się czasami, że pies, na którego patrzymy, spuszcza wzrok lub zaczyna mrużyć oczy. Nie jest to dla nas niebezpieczne, ponieważ przekazuje nam w ten sposób informację, że nie zamierza z nami walczyć.  Wydaje mi się, że warto tutaj mieć się na baczności przy obcych psach, w których przy takim wytężonym kontakcie wzrokowym możemy się spodziewać awantury ze strony psiaka lub wrogiego nastawienia.
 • Szybkie oblizywanie nosa  i ziewanie–  oblizywanie nosa jest znakiem uspokajającym i najczęściej wykonywane jest ruchem z dołu ku górze w sytuacjach stresowych, lub kiedy psiak nie wie czego się spodziewać i czeka na jakiś sygnał od swojego właściciela. Podobnie psa uspokaja ziewanie.

podpis pod notką

  podoba Ci się?

  Postaw mi kawę!

  Christian D. Larson

  "Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie byś nie miał go na krytykę innych."

  ZNALAZŁEŚ BYKA?

  Naciśnij na zwierzątko.
  Uporamy się z tym razem.