LIFESTYLE

Imię dla dziecka – czy definiuje nowego człowieka?

Propozycji, wśród których wybierać mogą rodzice jest wiele. Listy imion w internecie, w specjalnych książkach, kuszą, wprowadzają wątpliwości … Imię może, choć nie musi dodać małemu człowiekowi charakteru, może też w przyszłości jak ozdoba dopełniać jego osobę, lub wręcz przeciwnie … okazać się wstydliwe.

[heart_this]

Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeśli już dawno wybraliście imię dla dziecka. Bywa jednak tak, że rodzice od dawna pragnący syna, na wieść o poczęciu córki, na nowo stają przed problemem wyboru tego odpowiedniego.

Nie oszukujmy się, dla kobiet sprawa jasna jest już mniej więcej od podstawówki, ewentualnie liceum. Zazwyczaj po milionie przeczytanych książek, tysiącu obejrzanych filmów mają już swoje perełki, którymi chętnie obdarzyłyby małą Bellę, lub przyszłego Heathcliffa. Po paru nieudanych przyjaźniach i złamanych sercach, wiedzą też jak dziecka na pewno nie nazwą. Dla facetów sprawa jest prosta. Słysząc dane imię po prostu wiedzą czy je akceptują, czy nie.

Czym większość rodziców kieruje się przy dokonywaniu wyboru imienia dla dziecka?

  • Charakterystyką imienia – niektórzy uważają, że każde imię niesie ze sobą pewne określone cechy charakteru, lub przynajmniej istnieje pewna reguła co do powtarzalności tych cech u „nosicieli” poszczególnych imion (zobacz więcej tutaj: znaczenie imion).
  • Rodzinną tradycją – w niektórych rodzinach istnieje tradycja nadawania dzieciom imion na przykład po dziadkach.
  • Aktualną tendencją popularności imion – ranking najpopularniejszych imion zobaczyć możecie tutaj. Według rankingów najpopularniejszymi imionami w roku 2012 były: dla dziewczynek – Maja, Lena, Julia, Amelia, oraz dla chłopców – Szymon, Jakub, Kacper i Filip.
  • Własnymi upodobaniami – wielu rodziców chciałoby jednak by dziecko nosiło imię takie jak ulubiony książkowy, lub filmowy bohater.  Reguła ta działa także w drugą stronę – często nie chcemy nadać dziecku konkretnego imienia przez to, że kojarzy nam się ono z osobą, której nie darzymy wielką sympatią (wkrótce zauważycie, że dotyczy to szczególnie kobiet i imion żeńskich).

Co warto wiedzieć przy wyborze wymarzonego imienia dla dziecka?

W Polsce istnieje kilka urzędowych ograniczeń dotyczących wyboru imienia:

 • Forma oficjalna, urzędowa imienia powinna być jednoznaczna ponieważ znajduje się na dokumentach urzędowych tj. na przykład dowód osobisty.
 • Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych i praktycznych (imię musi odmieniać się przez przypadki).
 • Zaleca jest by imiona żeńskie kończyły się na -a, a imiona męskie na spółgłoskę (rzadziej na -i, -y, -o); przykłady: Anna, Maria, Ewa, Jadwiga, Amelia, Miłosz, Mateusz, Adam, Tomasz, Antoni, Ksawery, Hilary, Mieszko, Gniewko i wiele, wiele innych …
 • Imię nie może być ośmieszające, zdrobniałe, nieprzyzwoite (urzędnik może odmówić zarejestrowania takiego imienia).
 • Imię może być imieniem obcojęzycznym jeśli jeden z rodziców jest obcokrajowcem.
 • W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia Aktu Urodzenia można zmienić imię dla dziecka. (Wniosek złożyć możecie w USC.)
 • Dla szczególnie niezdecydowanych polskie przepisy umożliwiają rodzicom na wybór dwóch imion.

Sztuka kompromisu

Nie ma złotego środka na to, jak porozumieć się w kwestii wyboru imienia dla dziecka. Jeśli jesteś przyszłym ojcem, a imię dla dziecka jest „do przyjęcia” zastanów się czy nie ustąpić przyszłej mamie – w końcu dziecko nosić będzie nie jej, ale Twoje nazwisko. Jeśli natomiast imię jest ośmieszające, gorszące, lub w przyszłości może stawiać dziecko w niezręcznych sytuacjach prowadźcie twarde negocjacje przed dokonaniem ostatecznego wyboru! Jeśli jakieś imię jest dla Ciebie szczególne  ale dla przyszłej matki jest nie do przyjęcia, możesz ustalić, że będzie drugim imieniem dziecka.

Moje ulubione imiona

Moje ulubione imiona to niekoniecznie te, którymi nazwałabym dziecko.Słysząc, że ktoś ma na imię właśnie w taki sposób od razu mam ciepłe skojarzenia z danym słowem.

Julka, Laura, Adela, Asia, Ania, Natalka, Łucja, Salcia, Stasia, Stefcia, Tośka, Miłosz, Mateusz, Krzyś, Jaś, Tymek, Filip, Olaf

 

Mój syn otrzymał imię Tymek (Tymoteusz). Bardzo denerwuje mnie, kiedy w przedszkolu, lub wśród znajomych nazywa się go Tymonem ponieważ jest to odrębne, zupełnie inne imię. Jeszcze bardziej zaskakuje mnie fakt, że ludzie dziwią się, że moje dziecko nie reaguje wtedy na to co się do niego mówi. Jeśli miałabym córkę z pewnością nazwałabym ją Tosia. Jednak z racji tego, że kolejnego potomstwa raczej nie planuję imieniem tym obdarowałam swojego jamnika.

Tosia i ja

Pochodzenie i znaczenie imienia Tymoteusz:
Jest to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słów thymos i theos oznaczających „ten, który czci Boga”.

Odpowiedniki imienia Tymoteusz w różnych językach:

 • łacina – Timotheus
 • angielski – Timothy, Tim
 • francuski – Timothée
 • niemiecki – Timotheus, Tim
 • słoweński – Timotej
 • włoski – Timoteo.

Ja sama mam na imię Dominika co oznacza z łaciny „Pańska”, „należąca do Pana” (od słowa „dominicus”). W śmiesznych opisach imion czytam o sobie: nieufna Dominika jest osobą introwertyczną i rzadko dopuszczającą kogokolwiek do swojego świata. Zazwyczaj nie nawiązuje żadnych przyjaźni, z dużym dystansem traktuje nowe znajomości. To z kolei doprowadza do tego, że kobieta o tym imieniu nierzadko jest odludkiem, nierozumianym przez społeczeństwo, a jeszcze częściej- nieakceptowanym. Niechęć do bliskości ma zazwyczaj swe podłoże w dzieciństwie i wczesnej młodości, kiedy Dominika nie kryje się ze swym dobrym sercem. Po pierwszych rozczarowaniach często poświęca się karierze zawodowej, którą rozwija spokojnie i bez zbędnego pośpiechu. Jeśli ktoś mnie zna wie, że to w 100-procentach prawda.

artykuł w części przeczytać możecie także na na portalu rodzinkatomy.pl i do września 2017 na portalu tatawtarapatach.com

podpis pod notką