EDUKACJA,  LIFESTYLE

Czytnik Kindle 8 Touch – taniej i szybciej się nie da!

Kto studiował polonistykę i czytał książki na laptopie lub z kserówek ten wie co to cierpienie. Jakiś czas temu zapierałam się, że należę do grupy osób, które podczas czytania muszą wąchać zapach papieru z książek ponieważ inaczej nie czują, że czytają. Kilka miesięcy temu to myślenie wywróciło się o 180 stopni, kiedy w moje ręce trafił Kindle 8 Touch. 

Wielką zaletą czytania książek w formie elektronicznej jest to, że nie przejmują one kontroli nad naszym życiem i mieszkaniem. Tak. Mamy do wyboru biblioteki, jednak te w moim rejonie nie miały połowy z tych pozycji, które chciałam przeczytać.

Ebooki nie stoją na półce, nie kurzą się. W międzyczasie, między transformacją własnych przekonań dotyczących czytania książek czytałam ebooki na tablecie (Samsungu Galaxy Tab 3). Jak się domyślacie nie było to wygodne. Mimo posiadania aplikacji do czytania ebooków mój wzrok był zmęczony, samo urządzenie jest też dość ciężkie, w dzień bardzo odbija światło słoneczne, wieczorem to od lampki. Wiem jednak, że niektórzy czytają ebooki w ten sposób i są zadowoleni. Ja do tej grupy osób nie należałam.

Funkcje i cechy czytnika, które najbardziej przypadły mi do gustu

Całe te wydumane rozważania zacznę od podstawowej funkcji, która ułatwiłaby mi całe studiowanie kilka la temu, gdybym wtedy posiadała takie cudo… Chodzi oczywiście o zmianę kroju, skalowanie czcionki i wielkości interlinii. Dzięki tym funkcjom po prostu … przeskakuje się ze strony na stronę ponieważ ustawiamy tekst tak by nasz wzrok obejmował jak największą jego część (nie musimy wodzić wzrokiem za tekstem, ponieważ łapiemy go w całości).

Jedną z funkcji, które bardzo przypadły mi do gustu jest możliwość podkreślenia wybranych fragmentów. Generuje to oddzielny plik z cytatami z danej książki. Korzystania z cytatów Kindle jeszcze do końca nie rozgryzłam ale myślę, że kiedy tylko to nastąpi powstanie o tym oddzielny post.

Inną ciekawą funkcją jest możliwość korzystania ze słownika. Dzieciakom, które mogą nie mieć jeszcze tak dużego zasobu słownictwa jak dorośli, lub osobom czytającym pozycje o tematyce specjalistycznej przyda się to nawet w przypadku czytania polskich książek. Jednak dla mnie jest to nieocenione przede wszystkim w przypadku czytania książek w języku angielskim.

To co jest dla mnie odczuwalne od razu to lekkość urządzenia. Nieporównywalna do tabletu (wiem, to oczywiste). Użytkownicy Kindle 7 wskazują natomiast, że 30-gramowa różnica wagi (Kindle 7 – 190g) nie jest w pierwszym momencie odczuwalna. Odczuwamy ją dopiero przy dłuższym czytaniu.

Paradoksalnie dzięki niższej rozdzielczości osiągamy większą prędkość przewijania stron – procesor czytnika szybciej przetwarza zmiany.

Ostatnią funkcją jest w zasadzie funkcja podstawowa, czyli dodawanie zakładek.

Inne fajne, podstawowe funkcje ułatwiające czytanie i przeglądanie książki:

 • Funkcja Page Flip pozwalająca na kartkowanie zawartości ebooka.
 • Możliwość dodawania notatek (w tej samej zakładce po naciśnięciu fragmentu, gdzie podkreślamy fragmenty).
 • Dostęp do książek w chmurze i synchronizacja między czytnikami.
 • Time To Read – funkcja pokazująca ile czasu zostało do końca rozdziału lub książki.
 • Możliwość sprawdzania znaczenia słów nie tylko w słowniku ale też w Wikipedii.
 • Tryb kolumnowy w PDF.

Nieocenioną zaletą jest to, że praktycznie nie trzeba go ładować. Robię to naprawdę bardzo bardzo rzadko. Jeśli w chwili, w której Myron Bolitar czeka na pomoc Wina, padłaby mi bateria … to poczułabym się naprawdę sfrustrowana.

Porównanie z droższymi czytnikami Kindle i czytnikami innych firm

Nie wymieniając z nazwy czytników innych firm Kindle 8 Touch odstaje przede wszystkim (podobno) pod względem rozdzielczości. Tekst na Kindle 8 Touch najlepiej wygląda (moim zdaniem) w czcionkach Caecilia, Bookerly i Helvetica (niektóre czcionki w Kindle 8 zostały pogrubione by były lepiej widoczne przy mniejszej rozdzielczości). Jako osoba z krótkowzrocznością (-10 na lewe i prawe) muszę przyznać, że postrzępione i rozmyte kontury przedmiotów, osób i tekstów są moją codziennością. Dlatego też (nie żartuję) nie zwróciłam na to zupełnie uwagi. Osoby korzystające z droższych czytników też nie krytykują tego jakoś zaciekle.

Od droższych braci z firmy Kindle odróżnia go brak funkcji podświetlania. Dla mnie na razie zbędnej (tzn. mogę bez niej żyć, jako osoba czytająca w soczewkach lub okularach zazwyczaj nie mogę obejść się bez minimum światła ponieważ po 10 minutach moje oczy cierpią…). Jeśli chodzi o podświetlenie ekranu w dzień na Kindle 8 padnie cień, będziemy go widzieć. Z kolei Kindle Paperwhite, dzięki oświetleniu zachowuje tę samą jasność i kontrast w każdym oświetleniu.

Dane techniczne

Kindle 8 Touch jest chyba jedną z najtańszych wersji czytników Kindle. Dodatkowo jest dostępna w dwóch kolorach: białym i czarnym. Jest niesłychanie lekki, waży 161 g (jest to drugi najlżejszy czytnik zaraz koło czytnika Oasis).

 • WI-FI
 • ekran o przekątnej 6 cali (15 centymetrów)
 • rozdzielczość to 800 x 600 (166ppi)
 • ekran nie jest podświetlany
 • wymiary: 160 mm x 115 mm x 9,1 mm
 • waga: 161 g
 • posiada łącze bluetooth
 • pamięć ok. 3 GB
 • dotykowa obsługa czytnika oparta na czujniku podczerwieni
 • dolny przycisk służący włączaniu lub wyłączaniu / restartowi
 • pamięć RAM 512 MB
 • oprogramowanie takie samo jak w czytnikach Kindle 7, Paperwhite, Voyage i Oasis.

Po włączeniu czytnika przechodzimy tradycyjnie przez tutorial, którego nie będę tutaj opisywać. W zależności od tego jaki język wybierzemy dla urządzenia w takim języku zaciągnie nam się instrukcja obsługi. Może lepiej więc nie wybierać koreańskiego.

Domyślnie ustawia nam się ekran z poleceniami Amazonu. Możemy to zmienić na listę książek z naszej biblioteki wybierając kolejno:

Menu – Settings – Device Options – Personalise Your Kindle – Advanced Options – Home Screen View.

Ceny Kindle 8 Touch na Amazonie i w Polsce

Niemcy
79,99 EUR / bezpłatna wysyłka

Wielka Brytania
£69,99/ wysyłka 4£

W Polsce na portalach aukcyjnych kupimy Kindle 8 Touch za ok. 399- 450 zł. W sklepach internetowych w podobnych cenach często jednak z możliwością odbioru osobistego w konkretnym mieście.

Podsumowując wyżej wspomniane achy i ochy warto dodać, że Kindle 8 Touch jest idealny dla osoby czytającej przy dobrym oświetleniu. To jest w zasadzie jedyny wymóg i jedyna uwaga co do tego czytnika. Jego droższy brat Paperwhite jest ok. 200 zł. Jeśli szukamy czegoś niedrogiego a i tak zawsze włączamy oświetlenie Kindle 8 w 100% nam wystarczy.

Do mnie przemawia cena Kindle 8. Tak jak pisałam jako osoba z wadą wzroku nigdy nie czytam po ciemku. To po prostu boli i świecący ekran nie pomoże. Jako mama pięciolatka, mimo obudowy, wolę mieć przy sobie coś nawet te 200 zł tańszego. Dzięki temu wyborowi zabieram go bez strachu praktycznie wszędzie bez większych obaw.

Z tego przedziału cenowego Kindle 8 Touch i wspominany kilkukrotnie Kindle PaperWhite III niewątpliwie najfajniejsze czytniki, które szczerze Wam polecam 🙂

Do przeczytania!

autorka

 

381 komentarzy