GRAFIKA

Czcionki, fonty i wszystko co powinniście o nich wiedzieć

Tak. Czcionka to nie to samo co font choć bardzo często określenie to używane jest wymiennie z prostej przyczyny: w języku angielskim słowo font oznacza czcionkę. Dopiero naszemu rozumieniu „czcionki” odpowiada tradycyjne angielskie słowo fount, produkt „foundry” czyli metalowy odlew.

Przydatne definicje

Poniżej przedstawiam Wam możliwie najdokładniejsze definicje jakie udało mi się znaleźć dotyczące rozróżnienia fontu i czcionki.

Czcionka

 • ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego i jest podstawowym materiałem zecerskim używanym w technice druku wypukłego
 • (dawniej) pojedynczy znak, służący do złożenia słowa
 • element najczęściej metalowy, służący do druku (odbijania farby) na papierze

Glif – cyfrowy odpowiednik czcionki. Pomoże nam zrozumieć pojęcie fontu.

Font

 • cyfrowa postać pisma z zaprojektowanymi formami znaków w formie wektorów lub bitmapy
 • zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku
 • zbiór glifów, zapisanych w pliku komputerowym (*.otf, *.ttf, *.fon, etc.)
 • odpowiednik dawnej kaszty, czyli szuflady z czcionkami

więcej pojęć poznacie w poście Słownik Typograficzny (15.10.2017)

Niektórzy bardzo oburzają się na zamienne stosowanie tych dwóch pojęć. Wytykają społeczeństwu niedouczenie. Jednak podchodząc do sprawy zdroworozsądkowo to właśnie czcionka jest naszym rodzimym określeniem, którego moglibyśmy i powinniśmy używać zamiennie do jednej (tradycyjne znaczenie) i drugiej (cyfrowe) sytuacji. Nie koniecznie zaś fontu, którego na próżno będziemy na razie szukać w słownikach języka polskiego. Dlaczego? Pachnie na razie bardziej określeniem specjalistycznym. Nikt nie gani dziecka za używanie słowa „badanka” na stetoskop.

źródła definicji znajdują się na samym dole posta

Rodzaje czcionek a krój pisma

Krój pisma to obraz kompletu znaków pisma o jednolitych i spójnych cechach graficznych: stylu, rytmie, proporcji, kształcie szeryfów itp. Występuje w wielu odmianach. Może różnić się od kroju podstawowego, jednak zawsze zachowuje główne założenia graficzne prototypu.

Najpopularniejszym a zarazem najbardziej bazowym podziałem jest podział czcionek na szeryfowe i bezszeryfowe. W najprostszym rozumieniu czcionki szeryfowe to te bardziej ozdobne. Więcej na ten temat przeczytacie w osobnym poście: Czcionki szeryfowe (16.09.2017).

Jak znaleźć czcionkę w sieci?

Pod tym względem internet jest kopalnią złota. Czcionkę możemy wybrać z wielu stocków z fontami. Poniżej przedstawiam Wam źródła, z których ja najczęściej korzystam:

Jak instalujemy czcionkę w systemie Windows?

Po pobraniu czcionki na dysk twardy komputera> wypakowujemy ją z pliku archiwum (jeśli w ogóle była spakowana) > kopiujemy do folderu Fonts ( w folderze Windows)

Typowe rozszerzenia plików czcionek to:

 • OTF
 • TTF
 • TTC
 • PFM.

Można też po pobraniu czcionki kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję Zainstaluj. Czcionka zostanie automatycznie umieszczona w folderze Fonts.

Jeśli czcionka nie jest widoczna w programie, w którym chcemy z niej skorzystać należy go zamknąć i uruchomić ponownie.

autorka

69 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *