EDUKACJA,  Książki

Ciało ludzkie, lalka do nauki anatomii, mini encyklopedia ludzkiego ciała oraz „Myszka w paski i pierwsza pomoc”

Dzisiaj będzie nie do końca o języku polskim, jednak nadal o literaturze. W szczególności zaś tej poświęconej ludzkiej anatomii i pierwszej pomocy. Wyselekcjonowałam dla Was dwie książki o bardzo prostej treści i jedną „zabawkę”, dzięki którym przybliżycie dziecku zagadnienia związane z ludzkim ciałem.

Myszka w paski i pierwsza pomoc

Książka od Mini Mini + jest lekturą dla najmłodszych. Przy okazji krótkich historyjek poznajemy podstawowe postępowania w przypadku  krwotoku z nosa, omdlenia, zakrztuszenia, drzazgi w palcu, guza na głowie, poparzenia… Każda historyjka opowiada o sytuacji, której bohaterami są dzieci. Myszka w paski udziela dzieciom porad, jak powinny zachować się w poszczególnych sytuacjach. Ponieważ niektóre zabiegi nie są proste dla dzieci, zawsze wspomina się o tym, że jedno z dzieci powinno pobiec po pomoc dorosłego. Każdy mini rozdział kończy się prostym ćwiczeniem rysunkowym, które skupia uwagę dziecka na wybranym zagadnieniu. Przez tę krótką chwilę, w której wykonywane będzie ćwiczenie, mały umysł przetwarzać będzie zebrane w rozdziale informacje.

Co ważne? Nie zostawiajcie dziecka z książką sami. Wtedy będzie bezużyteczna. Rozdziały i ćwiczenia są krótkie, więc z powodzeniem możecie wyznaczyć sobie jeden rozdział na wieczór. Czytacie historyjkę, rozmawiacie o niej, później pomagacie dziecku wykonać znajdujące się w temacie zadania rysunkowe. Następnego dnia, możecie sprawdzić ile maluch pamięta z przeczytanej historii i porozmawiać o niej na przykład w trakcie powrotu z przedszkola.

To co podoba mi się w książce to też oprawa graficzna. Myślę, że w tym przypadku jest ona bardzo ważna. Uwaga dziecka nie powinna być rozproszona. Obrazki i kolorystyka zachowane są więc w neutralnej formie. Pastele i rysunki oparte głownie na konturach (rysunki: Katarzyna Kołodziej) dają pole manewru dziecięcej wyobraźni.

Każdy rozdział zakończony jest szkicownikiem. Jeśli dobrze poprowadzimy malucha przez te historyjki, po każdej z nich możemy zachęcić go do narysowania podobnej sytuacji. Nawet gdyby miał to być Dzwoneczek z krwawiącym nosem, czy Optimus Prime z ręką w gipsie, ważne będzie to co zostanie w małej głowie. Jeśli dziecko powiąże pozyskane w trakcie naszej lektury informacje  z bliskim sobie tematem, ulubioną postacią z bajki, poznane treści zostaną w głowie na dłużej.


 

Świetnym nawiązaniem do tematu pierwszej pomocy będzie oczywiście anatomia człowieka. Nie wiem jak większość dzieci reaguje na ten temat. Słyszałam, że nie jest bardzo popularny. U nas gadżety zrodziły się z potrzeby poznawania ludzkiego ciała na każdym kroku. Tymek (5 lat) pyta o to często w różnych niestosownych sytuacjach. Wybuchający śmiechem autobus, czy babcia krztusząca się ze śmiechu w sklepie spożywczym są dla nas jak chleb powszedni. Dlatego też, kiedy tylko zauważyłam w ToysRus zabawkę do nauki ludzkiej anatomii nie zastanawiałam się ani chwili. Śmiechu było co nie miara, kiedy w pierwszej chwili nie zauważyliśmy instrukcji obsługi i jak to zupełni lamerzy w temacie (nie mów tak!) rozłożyliśmy anatomicznego Stefana (tak go nazwaliśmy) i po złożeniu została nam jedna część, jak się później okazało śledziona, której nie potrafiliśmy nigdzie umiejscowić. #najgorsichiurdzyświata

wygląda na to, że mam serce na dłoni

Dobrym dopełnieniem do anatomicznego Stefana będzie książka „101 ciekawostek. Ludzkie ciało”. Książka zawiera podstawowe informacje o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Zagadnienia omówione są w prosty sposób dostosowany do wieku dziecka (raczej przedszkolnego). Jest to książeczka, z której możecie jak najbardziej korzystać w przypadku „trudnych pytań”. Otwierając sobie pierwszy wynik wyszukiwania Google na interesujący dziecko temat powiecie masę niepotrzebnych rzeczy, których nie rozumiecie Wy, a dziecko nie zrozumie tym bardziej. Podczas czytania tych informacji najpewniej zacznie gonić motyla i straci zainteresowanie tematem. W książce powyżej informacje nie są wyczerpujące, ale są wystarczające. Zaspokajają głodny wiedza przedszkolny umysł. Rysunki są czytelne. Na bazie jednego i drugiego możemy wiele rzeczy wywnioskować i tłumaczyć dziecku funkcjonowanie niektórych mechanizmów ludzkiego ciała już na bazie własnej wiedzy chociażby ze szkoły podstawowej.

autorka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

podoba Ci się?

Postaw mi kawę!

Christian D. Larson

"Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie byś nie miał go na krytykę innych."

ZNALAZŁEŚ BYKA?

Naciśnij na zwierzątko.
Uporamy się z tym razem.