FOTOGRAFIA,  LIFESTYLE

Czy światło może przekazywać nam informacje? Light.Move.Festival 2017 w Łodzi

Tak! Dowodzi tego Light Move Festival, wydarzenie o charakterze kulturowym, które gości w Łodzi postaci świetlnej już od 2011 roku. „Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” ukazuje  mieszkańcom Łodzi oraz przyjezdnym nową wartość odmienionych światłem przestrzeni miejskich. Celem ma być zmiana postrzegania miasta i zmiana jego wizerunku miasta.

Przez te trzy dni w roku ulice łódzkiego śródmieścia, place i parki ważne historycznie dla miasta budzą się rozświetlone świetlnymi barwami. W tym samym miejscu malowane są, budowane od podstaw, ukazywane w zupełnie innym świetle. Za pomocą technologii mapping 2D/3D realizowane na fasadach eklektycznych łódzkich budynków pokazy świetlne sprawiły, że budynki ożywiły się dynamiczną grą świateł i (dosłownie) wyszły ze swoich dotychczasowych ram.

W chmurach
Asia i Asia
Piotrkowska 19-22

Zabawa wyobraźnią. Lekkość konstrukcji nadwieszonych chmur sprawiać miała wrażenie nieskończoności i braku granic. Będąc tak blisko ziemi paradoksalnie jesteśmy bliżej nieba – czytamy w programie o instalacji (swoją drogą świetnej). Jeśli chodzi o moją interpretację to siatka nadwieszonej konstrukcji średnio przypomina mi nieskończoność i brak granic. Lekkość owszem. Ba! Wyglądało to jakby sam niebostan  z ciekawości, właśnie w ten dzień zniżył się ku Piotrkowskiej.  Może miasto wzięło wdech? Jakby w tym miejscu warto było przystanąć i spojrzeć w górę ponieważ cały świat nagle skurczył się do jednej przestrzeni na Pietrynie. Nie wiem. Może jestem cham, ale moja interpretacja jest bardziej adekwatna do tego co widziałam.

Łąka polska
Monika Szpener /www.szpener.pl
Park Staromiejski

Instalacja składająca się z 200 gipsowych odlewów szczęk uzupełnionych światłem LED. Praca podnosi temat plastycznego zapisu kondycji ciała naszego społeczeństwa na tle jego konsumpcyjnej wizji. Ze swojej strony dodam tylko, że to jeden z moich faworytów.

Rezerwat
LPM: K. Jędruszek, A. Tranda, M.Walak, M. Pieszczyńska
Park Staromiejski

Zgeometryzowane, uproszczone formy rzeźb nawiązujące do awangardowego kierunku sztuki z początku XX wieku – kubizmu okazały się mieć dla mnie szczególną wartość. Jestem wielką miłośniczką lasu. Ten las był wyjątkowy. Samo zdjęcie nie jest tylko odtworzeniem instalacji do fotorelacji z LMF, ale nawiązaniem do zdjęcia z IG, które opublikowałam w tegoroczne wakacje. Obejrzeć je możecie tutaj. Ten jeleń nie dość, że stał i patrzył na mnie to jeszcze świecił. Dodatkowo w przepięknym kolorowym lesie. Magia!

Żywioły
Fundacja Lux Pro Monumentis
Park Staromiejski Park Sienkiewicza Pasaż Rubinsteina

Nieoczywiste, awangardowe projekcje przedstawiające pięć japońskich żywiołów: powietrze, ziemię, ogień, wodę i niebo. Zdjęcia „moich” żywiołów pochodzą z Parku Śledzia.

Social Sparkles
Toer Studio
Park Staromiejski

Chmara świetlików wypełniła przestrzeń pośród drzew. Śledziły ruch przechodniów. Nie wiem czy tworzyły radosną atmosferę jak piszą w programie, na pewno przykuwały uwagę. Jak widać na moim cudownym zdjęciu, atmosfera była naprawdę radosna #śmiechprzezłzy. Fakt faktem świetnie się pod tym stało.

Dom kultu
Pani Pawlosky
Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

 Niemające jasnego początku ani końca surrealistyczne sceny oplotły modernistyczną architekturę.

Zegar Strzemińskiego
LPM: K. Jędruszek, A. Tranda, M.Walak, M. Pieszczyńska
Park Staromiejski

Instalacja świetlna nawiązuje do alfabetu Władysława Strzemińskiego, zaś kolory podstawowe odnoszą się do neoplastycznej spuścizny. Moje zdjęcie nie jest przypadkowe. Myślę, że w takiej formie wygląda zdecydowanie ciekawiej.

Paradox
Sławomir Fąfara
Plac Wolności – muzeum

Bajkowy mapping architektoniczny o intrygującym tytule, zabierający widzów w fascynującą i zaskakującą podróż pomiędzy surrealistycznymi światami. Obejrzałam i zapamiętałam. Nie zrobiło to na mnie szczególnego wrażenia oprócz tego, że momentami było po prostu ładne. Metafora do mnie nie przemówiła. Jedyne co przykuło moją uwagę to „autoprzebudowa” muzeum w trakcie projekcji. Była mniej realistyczna niż w przypadku mappingu na Kościele obok, jednak w kontekście całości robiła wrażenie. Muzeum faktycznie na chwilę zmieniło się w maszynkę paradoksu.

Światłem malowane
Olga Balowska, Robert Słowik, Sebastian Jachimowicz
Plac Wolności – Kościół

Pełna detali, tętniąca tysiącem barw, obrazów i kolorów projekcja mappingowa zamieniła fasadę w prawdziwe płótno malarskie. Dobrze. To tekst z ulotki. A co ja na to. A ja na to jako zwykły przechodzień z zerową wiedzą o designie, że bardzo mnie to ujęło. Był to jeden z mappingów, który na długo zapadnie mi w pamięć.


Artystyczna iluminacja architektoniczna
Beata Konieczniak i Przemysław Wronowski
Piotrkowska, Moniuszki, Piotrkowska 77, Archiwum – Plac Wolności 1, Pasaż Schillera

Eklektyczne fasady łódzkich kamienic i wspaniałych pałaców miały czarować Łodzian i gości bogactwem detali architektonicznych skąpanych w ekologicznym świetle LED. Obraz dopełniała muzyka z repertuaru Wytwórni ANALEKTA. Muszę przyznać, że cała ulica Piotrkowska była ciężka w odbiorze ze względu na tłum i hałas. O ile Plac Wolności i Cerkiew były dobrze nagłośnione o tyle projekcje na ulicy Piotrkowskiej ginęły w tłumie i gdyby nie potknąć się o wspomniany tłum właśnie możnaby ich do końca nie zauważyć. Tak w ogóle jednak było przepięknie.

Ekodrzewa
Fundacja Lux Pro Monumentis
Hotelowa

Czy drzewa mogą być jeszcze bardziej eko? Jak widać mogą. Gigantyczne drzewa jako surrealistyczne, ekologiczne rzeźby, na których „korony” składały się w wielkie recyklingowe kule (z butelek?) wyrosły w nowej formie na Hotelowej. Bez filtra tworzyły swoisty mikroklimat świetlny. Jeśli miałabym cokolwiek dodać od siebie. Może kolejnym razem zablokować na te trzy dni możliwość parkowania chociaż tak z kilka metrów od instalacji? Co Wy na to? Miasto Łódź?

Digital origami tigers
LAVA
Manufaktura

Inspiracją projektu jest technika składania papieru. Pulsujące z wnętrza tygrysów oświetlenie LD miały pobudzać rzeźby do życia. Czy pobudzały, chyba nie. Nie widziałam strachu robiących sobie przy nich selfie dzieciakach. Świetnie komponowały się na rynku manufaktury.

Trójwymiar
LPM: K. Jędruszek, A. Tranda, M.Walak, M. Pieszczyńska
Traugutta

Bryła przedstawiająca gwiazdę ośmioramienną po raz pierwszy zilustrowaną przez Leonarda da Vinci. Płaszczyznę pokrywają rysunki inspirowane twórczością surrealistów. Jeśli chodzi o moje zdjęcie to robiąc je w przelocie dołożyłam jak widać wszelkich starań by bryła straciła swój główny atut, czyli wymiarowość za to przepraszam.

Dachołazy 2.0
Fundacja Lux Pro Monumentis & Williamsburg
Piotrkowska 6

Dachołazy reprezentują to, co najbardziej łódzkie: łódzkie podwórka, łódzkie dachy, łódzkie koty. Bardzo podobało mi się umiejscowienie dachołaza. W wąskim podwórku między wysokimi kamienicami wyglądał bardzo realistycznie. Dokładnie tak jakby przed chwilą zeskoczył z blaszanego daszka, porażony kolorowym laserem zmutował do gigantycznej formy i wersji digital.

Zawiłości
Yann Nguema
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, Kilińskiego 56

Zapierający dech w piersiach spektakl, łączący w sobie mapping 3D, dynamiczny pokaz świateł i laserów. Trójwymiarowe animacje, tworzone z 15 000 kamieni, linii i ich zakrzywień. Był to mapping, który zrobił na mnie największe wrażenie. Jednocześnie taki, z którego nie mam ani jednego porządnego zdjęcia. Jak dla mnie najbardziej przemyślana kompozycja świetnie współgrająca z muzyką i sąsiadującym z nią Dworcem Łódź Fabryczna. Poniższe zdjęcia są fatalne, jednak są moją jedyną pamiątką z tej lokalizacji. Drugie zdjęcie przypomina trochę projekcję wojny światów, zupełnie jak gdyby obcy rozwalali cerkiew laserem. Pozostawmy to bez komentarza.

„Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” Light. Move. Festival. to dźwięk, muzyka, kolor, tożsamość miasta i nowoczesne ekologiczne rozwiązania technologiczne. Pomysłodawcą Festiwalu Światła była Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski. (…) Podczas tegorocznej edycji Łódź odwiedziło aż 550 000 osób

lmf2017.lmf.com.pl

Zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu obejrzeć możecie tutaj.

Organizatorzy Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. podpisali z Łódzkim Centrum Wydarzeń umowę wieloletnią, która zagwarantuje rozwój przedsięwzięcia oraz stabilne finansowanie przez najbliższe 4 lata. Łącznie do roku 2019 na organizację festiwalu przeznaczonych zostanie 5.730.000 złotych.

Źródła

  • lmf2017.lmf.com.pl
  • LMF materiały prasowe
  • LMF 2017 ulotka programowa

Zdjęcia

Wykonane zostały Canonem 70D, Samsungiem NX300 i Iphonem 5s. Myślę, że dobrze widać, które czym 🙂

Powyższe zdjęcia są mojego autorstwa jeśli chcesz je „pożyczyć” zalinkuj proszę mojego bloga – dzięki!

autorka

1 472 komentarze