GRAFIKA

Justowanie tekstu w Photoshopie i cytat Christiana D. Larsona

Najczęstszym błędem podczas pisania w Photoshopie jest rozpoczęcie pisania od ustawienia kursora ze znaczkiem „T” w dowolnym miejscu w zamian zaznaczenia pola tekstowego, w którym dopiero później ustawiamy kursor i rozpoczynamy pisanie.

Nie jest to błąd sam w sobie, ale raczej coś co ograniczy później naszą możliwość modyfikacji warstwy tekstowej. Tekst nie będzie też sam zawijał się do następnej linijki, chyba, że sami zepchniemy go do niej ENTEREM.

Otwieram w Photoshopie swoje zdjęcie. Wykonałam je w Palmiarni w Łodzi. Jest ciemne i chciałabym je poprawić. Otwieram w tym celu zakładkę: Obraz > Dopasowania > Ekspozycja. O wiele więcej mogłabym zrobić z tym zdjęciem w RAW-ie jednak ma być on tylko tłem pod cytat więc wystarczy mi lekka obróbka JPG-a.

Po rozjaśnieniu i obniżeniu kontrastu zdjęcia wybieram z bocznego panelu opcję TEKST.  Kursorem rozpoczynającym pisanie zaznaczam obszar, na którym będzie znajdował się tekst. Na grafitowym polu w rogu zaznaczenia pojawiają się wymiary pola tekstowego w centymetrach.

Po prawej stronie na tym samym panelu, na którym znajdują się nasze warstwy, szukamy zakładki AKAPIT. Tam znajdziemy opcję justowania tekstu. Opcja ta będzie „wygaszona”, jeśli nie będziemy pracować na zaznaczonym polu tekstowym.

Obie warstwy tekstowe możemy zamienić na kształt i połączyć (możemy je wtedy przesuwać i centrować na obrazku razem). Dzięki konwersji tekstu na kształt unikamy zaskoczenia w przypadku wydruku (mogą nie mieć naszej czcionki), nie musimy też załączać czcionki, z której korzystaliśmy podczas robienia naszego plakatu. Użyte przeze mnie czcionki widoczne na screenach to Komoda i Cookie. Czcionki na zdjęciu głównym w notce to  Sitka i Mathilde. Na zdrowie!

autorka

84 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *