FOTOGRAFIA,  LIFESTYLE

Dębki – krótka historia osady

Dębki to znana każdemu i oblegana miejscowość letniskowa w województwie pomorskim. Czego o Dębkach nie wiecie?

Osadę zamieszkuje tylko kilkudziesięciu stałych mieszkańców.

Znajduje się w niej sporo bo aż 30 chałup rybackich z XIX wieku – kilka z nich przy ulicy Spacerowej. Nie są to jednak obiekty przeznaczone do zwiedzania.

Historia tego miejsca sięga jeszcze o kilka wieków wstecz. Z dokumentów historycznych wynika, że było uposażeniem dla klasztoru żarnowieckiego (kiedyś cysterski; dziś zakon benedyktynek) nadanym przez księcia Mściwoja II. Między wiekiem XVI a XVIII osada dzierżawiona była przez rodzinę Dembków. Nie trudno się domyślić, że to właśnie jej zawdzięcza swoją nazwę. Inne źródła podają, że to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu część ziemi przy ujściu rzeki Piaśnicy. 

Pod zaborami cała osada należała do zaboru pruskiego. Jednak w wyniku akcji uwłaszczeniowej ziemie w tym rejonie były nadane w posiadanie rodzinom rybackim. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku, czemu ciężko się dziwić, ziemie wykupiono i przeznaczono na działki letniskowe.

W okresie międzywojennym przebiegała tam (na linii Piaśnicy) granica polsko – niemiecka. W samej zaś osadzie znajdowała się straż graniczna.

W czasie wojny Dębki nie miały lekko. Niemcy zamierzali zniszczyć wieś jako letnisko i częściowo im się to udało. Po wojnie z pomocą lokalnego duchowieństwa podjęto próby odbudowania zniszczeń.

To właśnie przez zaangażowanie księży Dębki stały się miejscem zjadów księży z całej Polski. Młodsi i starsi duchowni spotykali się na plaży i w kaplicy, przy stole oraz na „nocnych rodaków rozmowach”.

Dębki zaczęły rozwijać się w latach 90. Dziś są zadbaną miejscowością letniskową, przez którą przebiega szlak rowerowy i pieszy dla kijkarzy. Przy wydmach możemy wejść na oszkloną wieżę widokową (za wejściówki nie

Chyba największą atrakcją jest jednak szeroka plaża z miałkim delikatnym piaskiem oraz znajdujące się na niej łodzie rybackie stanowiące świetne tło do zdjęć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

podoba Ci się?

Postaw mi kawę!

Christian D. Larson

"Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie byś nie miał go na krytykę innych."

ZNALAZŁEŚ BYKA?

Naciśnij na zwierzątko.
Uporamy się z tym razem.