LIFESTYLE

10 powodów, dla których w niedzielę powinieneś ZAGŁOSOWAĆ #życiewPolsce

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się narzekać na komunikację miejską, zapomniane uliczki, które od lat się nie zmieniają. Miejsca  w Twoim mieście, w których z powodzeniem można by nakręcić kilka scen wojennego filmu. Może zdenerwował Cię brak ciekawych wydarzeń w Twoim mieście, lub darmowych zajęć w domach kultury, w których mogłoby uczestniczyć Twoje dziecko? Nawet nie pytam, czy kiedykolwiek wkurzyłeś się w lokalnym szpitalu, kiedy usłyszałeś, że właśnie dla Ciebie i kilku osób za Tobą zabrakło środków z NFZ na darmową wizytę. A może po prostu zastanawiasz się, czy Unia Europejska wie o istnieniu Twojego miasta i czy ktokolwiek zabiega o to, by to właśnie miejsce, w którym mieszkasz zmieniło się dzięki pozyskanym z tego źródła środkom?

Jeśli, którykolwiek z tematów wydaje Ci się bliski.
Jeśli jesteś obywatelem Polski.
Jeśli masz 18 lat.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość.
Żyjesz w państwie demokratycznym co daje Ci możliwość głosowania.
Wybierając „swoich” ludzi do samorządów masz wpływ na zachodzące zmiany.
Sam będziesz mógł zadecydować  kto zajmie się codziennymi sprawami Twojego miasta przez najbliższe 4 lata.
Czasami wybory wygrywane są kilkoma głosami (przypis 1).
Twojego głosu nikt nie wykorzysta.
Nie zabierając głosu w tym dniu dajesz jednak głosom większości wpływ na wybór przyszłych osób decydujących o Twoim regionie.

Za co odpowiadają samorządy?

Poniżej wymieniam najważniejsze sfery, bliskie każdemu młodemu Polakowi, za które odpowiadają samorządy lokalne.

1.

Za drogi. Drogi gminne, drogi powiatowe oraz ich stan techniczny.

2.

Za komunikację miejską i podmiejską (w tym koleje regionalne). Jeśli na właściwym stanowisku znajdzie się człowiek, któremu zależy na zwykłych śmiertelnikach korzystających z komunikacji miejskiej po to by dostać się do szkoły, uczelni, lub pracy, zadba o to by mieszkańcy jego miejscowości z godnością, w rozsądnej cenie i bez 10 przesiadek dotarli do celu.

3.

Za domy kultury, biblioteki, muzea, teatry obiekty sportowe i rekreacyjne. Powierzają niekiedy organizację imprez kulturalnych i sportowych lokalnym inicjatywom i organizacjom pozarządowym. Decydują między innymi o tym czy w domu kultury będą prowadzone na przykład warsztaty i koncerty.

4.

Za opiekę przedszkolną. Dzieci w wieku 3-6 lat uczęszczają do przedszkola. W miastach jest to aż 84% dzieci. Choć część z nich znajduje się w przedszkolach prywatnych, to własnie ludzie z samorządów decydują o tym, czy Twoje dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu państwowym.

5.

Za środki na lokalne szkolnictwo. Dzięki rozsądnym i dobrze gospodarującym środki lokalnym politykom nasze dzieci nie będą chodziły do szkoły na 3 zmiany, czas pozalekcyjny spędzą w przytulnej świetlicy lub na dobrze zagospodarowanym terenie szkoły, boisku, mini parku, lub placu zabaw.

6.

Za środki na bezpłatne leczenie i za stan lokalnych szpitali. Do samorządów należy prawie 500 szpitali, czyli 58% wszystkich placówek w Polsce. Możesz wybrać radnych, którzy będą traktować ochronę zdrowia priorytetowo i przeznaczą na nią wystarczająco dużo pieniędzy.

7.

Za pomoc społeczną oraz bezrobocie lub jego brak. Pomoc socjalna dla mieszkańców gminy, zasiłki, dożywianie dzieci w szkołach. Powiatowy urząd pracy, lokalne sposoby aktywizacji bezrobotnych, sposób działania Twojego urzędu pracy, dofinansowania i staże.

8.

Za bezpieczeństwo. Zachowanie porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego.

9.

Za estetykę Twojej miejscowości. Utrzymanie parków i zieleni miejskiej.

10.

Za finanse. Ustalanie ceny biletów komunikacji publicznej, podatki dla przedsiębiorców, podatków od posiadanych nieruchomości i gruntów. Za pozyskanie i sposób wykorzystania środków z Unii Europejskiej na wszystkie z powyższych sfer działania.

Nie wiesz na kogo zagłosować? Jak to zmienić?

Najlepsze co możesz zrobić to przestać oglądać plakaty przedwyborcze. Na nich wszyscy się uśmiechają, mają przeretuszowane zdjęcia czasem sprzed 10 lat. Mówią: jesteś dla mnie ważny, lubię rowery tak jak Ty, nasze miasto to dla mnie priorytet, nasz zespół jest zgrany, dbamy o Ciebie… a żadne z tych haseł nie musi być prawdziwe.

Wejdź na stronę partii, do której należy osoba startująca w wyborach. Zobacz w jaki sposób prowadzi swoją kampanię przedwyborczą. Czy zaprasza mieszkańców miasta na rozmowę i do zadawania pytań (idź na takie spotkanie i zadaj interesujące Cię pytania), wszystkie, czy tylko zaprzyjaźnione media. Jeśli kandydat, lub partia  z nim związana miała okazję się wykazać już w jednej kadencji zweryfikuj co udało im się osiągnąć. Czy zostały wykorzystane środki z UE i w jaki sposób? (przypis 2 i 3)

Jeśli inne sprawy stoją na przeszkodzie temu byś mógł zagłosować wejdź na stronę aktualności wybory 2018 i zobacz jak rozwiązać istniejący problem.

Jak to jest z tymi środkami z UE w województwie łódzkim?

Łódzkie do rozdysponowania ma kwotę 2,2 mld euro, czyli około 9,7 mld zł. Jednak do dziś w ramach RPO rozeszło się zaledwie 8,7 proc. alokacji. Podpisano 378 umów, których wartość przekracza 1,1 mld zł. W tym roku planuje się rozdzielenie jeszcze ponad 3 mld zł. Najwyższe dofinansowania przeznaczone zostaną m.in. na rozwój infrastruktury badań i innowacji, gospodarkę odpadami, rewitalizację i rozwój potencjału społeczno-gospodarczego oraz na usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Z całej tegorocznej puli najwięcej pieniędzy przeznaczono jednak na transport. Do potencjalnych beneficjentów w trzech zakresach tego obszaru (niskoemisyjnego transportu miejskiego, transportu multimodalnego oraz kolejowego) ma trafić 513,5 mln zł. Urząd nastawił się na wspieranie inwestycji związanych z komunikacją w mniejszych miejscowościach, takich jak Kutno, Skierniewice czy Sieradz. – czytamy na portalu money.pl

 

Przypisy

  1. W Białej Rawskiej (woj. łódzkie) burmistrz wygrał w 2010 roku 2 głosami.
  2. Ranking Fundusze Europejskie 2004 – 2014
  3. Województwa, które najlepiej dysponują środkami z UE

Źródła

  1. prawo.pl
  2. maszglos.pl
  3. art. 1a ust. 1 pkt 1 i 3, art. 2, art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 7 ust. 1 pkt 1a, pkt 2a, pkt 3 – 8a, pkt 10-14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

 

 

72 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *