EDUKACJA

Jak dobrać metodę pracy do rodzaju przyswajania wiedzy u uczniów

 

 

Na pewno sami po sobie w toku Waszej edukacji zauważyliście, że w różny sposób przyswajacie wiedzę. Być może nudziliście się na wykładach redagując dla zabicia nudy rozbudowane notatki podczas gdy Wasza znajoma 2 godziny siedząc w bezruchu potrafiła przytoczyć każde słowo mówione przez wykładowcę. 

Dzieje się tak dlatego, że istnieją „w nas” trzy preferowane  rodzaje przyswajania wiedzy. Poznając siebie, przypominając sobie siebie jako ucznia możemy je odkryć i lepiej zrozumieć. Jest to klucz do naszego działania jako nauczyciela i pedagoga.

Włączając w sobie empatię, nie idąc na łatwiznę i podnosząc sobie poprzeczkę możemy sprawić, że Jaś, czy Krzyś bujający się na krześle w czwartej ławce pod ścianą zainteresuje się naszą lekcję tak samo jak Ola w ławce pierwszej. Uświadamiając sobie jak różni jesteśmy, również w sposobie przyswajania wiedzy, na Krzysia spojrzymy już nie jak na „przeszkadzacza”, którego nic nie interesuje, ale jak na wyzwanie, być może nawet miernik tego czy lekcję przeprowadziliśmy w sposób udany.

Po co i jak wybieramy rodzaj metody pracy? 
Od czego jest uzależniony?

Dla efektywnego nauczania dobieramy odpowiednie metody i formy pracy. Uwzględniając preferencje w przyswajaniu wiedzy jesteśmy w stanie najpełniej wesprzeć w ten sposób uczniów w procesie uczenia się. 

 1. preferują wszelkie formy podające
 2. lubią słuchać wykładów i potrafią je bez problemu zapamiętać
 3. dużo wynoszą z wszelkiego rodzaju dyskusji i rozmów
 4. dobrze radzą sobie w dłuższych formach wypowiedzi
 5. są szczególnie wrażliwi na muzykę

 1. preferują przekaz wizualny, a więc lubią wszelkiego rodzaju
  pokazy, demonstracje i prezentacje multimedialne
 2. zwracają uwagę na tabele, wykresy, ilustracje i diagramy
 3. bardzo często skrupulatnie, estetycznie wykonują notatki zwracając uwagę
  na graficzne opracowanie zapisywanych informacji
 4. lubią oglądać dzieła sztuki, eksponaty, wystawy
 5. mają dobrą pamięć do ludzkich twarzy

 1. nie lubią długo słuchać pogadanek
 2. preferują działanie i aktywną formę pracy
 3. najlepiej zapamiętują to co sami wykonali
 4. są emocjonalni
 5. często gestykulują
 6. cechuje ich ruchliwość, niechęć do „zastoju” fizycznego

Jednak nie tylko od tego zależą metody nauczania na jakie się decydujemy. Ogranicza nas masa innych czynników. Wpływ na dobór metody pracy ma także: wiek uczniów, rodzaj treści jakich uczymy, czas przeznaczony na realizację danego tematu, cele i zadania pracy dydaktyczno – wychowawczej, środki dydatyczne jakich zamierzamy użyć w celu przeprowadzenia lekcji oraz na końcu, a może i przede wszystkim poziom naszych kwalifikacji i doświadczenia. Przy najszczerszych chęciach lekcja oparta na wybranej prze nas metodzie może zwyczajnie „nie wypalić” jeśli sami nie czujemy się w niej swobodnie, nie potrafimy nad nią zapanować, czas lekcji jest zbyt krótki, lub po prostu nie mamy w jej stosowaniu doświadczenia chociażby wynikającego z obserwacji. Nie znaczy to oczywiście, że mamy z różnych metod nie korzystać.

Rodzaje metod pracy

Rodzaje metod pracy będą Wam nie tylko potrzebne do samej pracy, ale też do papierologii z nią związanej, czyli między innymi do pisania scenariuszy lekcji. Więcej o rodzajach metod pracy i ich klasyfikacji przeczytasz w osobnym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *