EDUKACJA

„Powiedz, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem” – metody aktywizujące (materiały)

Na pewno pamiętacie ze szkoły kilka rodzajów lekcji. Raz na jakiś czas trafił Wam się (na pewno!) nauczyciel z tzw. misją i powołaniem, którego lekcje pamiętacie do dzisiaj. My – uczniowie lat 80. i 90. wychowani na nudnych notatkach, nieustannych lekcjach z podręcznikiem w przyciemnych klasach nie będziemy takimi nauczycielami – prawda?

Ja pamiętam swoją nauczycielkę języka polskiego, przez którą pokochałam ten właśnie przedmiot. Pamiętam rozprawę sądową nad Balladyną, rysowanie mapy Soplicowa i okolic, zabawę w nauczyciela, projekty  realizowane w grupach. Coś co kiedyś jawiło się jako szczególne powołanie i poczucie misji, mam nadzieję, że dziś staje się dla nas codziennością.

Jak bardzo są skuteczne? Od czego zależy ich skuteczność?

Stosowanie metod aktywizujących związane jest, tak jak stosowanie jakiejkolwiek metody pracy, z pewnymi ograniczeniami. Mogą nimi być nasze własne „ograniczenia”: brak doświadczenia, odwagi w stosowaniu niektórych z nich, spowodowane pewnymi cechami naszego charakteru, lub brak dobrego kontaktu z klasą.

Na ich skuteczność pozytywnie lub negatywnie mogą także wpłynąć predyspozycje i indywidualne cechy dzieci.

Na możliwość ich realizacji wpływa czas lekcji. Zdecydowanie bardziej zaszalejemy na lekcji 90-minutowej.

Na koniec ograniczenie, którego nikt z nas nie lubi, a niestety dotyczy jeszcze wielu szkół. Chodzi o ograniczenia lokalowe i techniczne szkoły. Z pustego i Salomon nie naleje. Nie posiadając więc odpowiednich środków dydaktycznych, dostępu do rozwiązań technicznych, lub po prostu – odpowiedniej wielkości klasy, o niektórych metodach aktywizacyjnych możemy tylko pomarzyć.

GRAFIKA PRZEZNACZONA DO WYDRUKU NA A4 LUB CZYMŚ PROPOROCJONALNIE WIĘKSZYM/MNIEJSZYM

Metody aktywizujące – charakterystyka

Przysłużą nam się w realizacji tego szczególnego postanowienia wszystkie metody aktywizujące, dzięki którym ostatnie ławki nie będą dłubać długopisem dziury w krześle, ani się nawet na nim bujać.

Podporą tego postanowienia będą nam statystyki „piramidy zapamiętywania” według Dale,a, która pokazuje jak wiele przeciętny człowiek zapamiętuje informacji z różnych form przekazu i aktywności. Na szczycie tej piramidy zajmują praktyka i działanie (70%) oraz gry dyskusyjne (50%).

Metody aktywizujące są więc wśród tych wszystkich metod niewątpliwie najskuteczniejsze. Należy do nich grupa metod, która sprawia, że nauczanie i przyswajanie wiedzy odbywa się w sposób niekonwencjonalny.

Zajęcia z zastosowaniem metod aktywizujących motywować powinny ucznia do działania, twórczego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Sprawiają, że uczeń staje się osoba, która ma wpływ na przebieg zajęć i poniekąd (w sposób wcześniej tak naprawdę zaplanowany przez nauczyciela) jest ich współtwórcą.

Grupa metod aktywizujących opiera swój sens na uczeniu przez działanie, współpracę i przez przeżywanie.

Klasyfikacja metod aktywizujących

 

GRAFIKA PRZEZNACZONA DO WYDRUKU NA A4 LUB CZYMŚ PROPOROCJONALNIE WIĘKSZYM/MNIEJSZYM

Infografika prezentowana we wpisie jest do Waszej dyspozycji w celach edukacyjnych. Nie możecie jej sprzedawać i czerpać  z niej innych korzyści majątkowych 🙂 w żaden sposób, który bylibyście sobie w stanie wymyślić. Stworzona została na bazie grafik własnych oraz grafiki w domenie publicznej ze strony freepik.

307 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *