
Powstanie państwa polskiego, „Legenda o białym orle”, cechy legendy, symbole narodowe
Październik i listopad to miesiące idealne na omówienie z dziećmi klas drugich genezy powstania państwa polskiego. Zbliżające się święto 11 listopada to dzień, w którym tylko Ci, którzy naprawdę się postarają nie zauważą otaczających nas symboli narodowych. Warto przybliżyć dzieciom historię związaną z ich powstaniem.
Zajęcia prowadzone w klasach I – III, zazwyczaj w pełnej treści, którą tutaj widzicie przypadają na klasę II i III. Już w I klasie wymienimy jednak rodzaje symboli narodowych i zaznajomimy dzieci z okazjami, instytucjami, ubiorami w których się je stosuje. Treści nawiązują do podstawy programowej z 2017 roku z zakresu edukacji polonistycznej i przyrodniczej w nauczaniu zintegrowanym. Treści wpisują się w krąg tematyczny o powstaniu państwa polskiego i symbolach narodowych. Z edukacji przyrodniczej o położeniu Polski w Europie.
Artykuł zawiera informacje, którymi w formie pogadanki uzupełnicie lekcję o ciekawe i przydatne treści. Wszystkie grafiki zawarte w poście są przeznaczone do wydruku na formacie A4 (250 dpi) lub czymś proporcjonalnie większym. Możecie z nich korzystać w celach prywatnych, lub edukacyjnych, jednak nie możecie ich sprzedawać i wykorzystywać do własnych publikacji. Grafiki są mojego autorstwa, ale zawierają elementy graficzne w domenie publicznej. Każdy plik otwiera się w oryginalnej wielkości. Wtedy możesz go zapisać na dysku. Stwórz z nich ciekawą gazetkę szkolną, klasową, lub po prostu wykorzystaj do poprowadzenia lekcji. Na końcu wpisu znajdziecie prostą kartę pracy podsumowującą podstawowe wiadomości.
Wprowadzeniem do tego tematu będzie legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Jedną z jej uproszczonych wersji jest „Legenda o białym orle” Wiery Badalskiej.
Po głośnym odczytaniu treści legendy możemy zaangażować klasę we wspólne głośne czytanie. Później wspólnie podsumujemy jej treść opowiadając jej kolejne wydarzenia. Wymienimy bohaterów legendy i zastanowimy się jakiego miejsca mogli szukać chcąc osiąść gdzieś na stałe i zbudować gród.
Co wiemy na ten temat z historii? Pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Gniezna pochodzą sprzed 8 – 10 tysięcy lat. Najstarszy gród gnieźnieński zbudowano dopiero ok. 940 roku na Wzgórzu Lecha. Pierwszym historycznym władcą Polski był książę Mieszko I. Był księciem nad plemieniem Polan, z którego utworzył państwo Polskie. Pochodził z dynastii Piastów. W roku 966 przyjął chrzest czyniąc tym samym swoje państwo, państwem chrześcijańskim. Dziś obejrzymy go na banknocie 10 zł.
Jakie są nasze symbole narodowe?
W jakich sytuacjach wykorzystuje się symbole narodowe?
Możliwe odpowiedzi dzieci:
- flagi wywiesza się na budynkach w święta narodowe,
- godło Polski wisi w każdej szkole w Polsce (często w każdej klasie),
- godło Polski wisi w budynkach związanych z polityką (ratusz, sejm),
- godło Polski wykorzystywane jest na mundurach wojskowych i policyjnych,
- godło Polski wykorzystywane jest na pieniądzach: monetach i banknotach,
- godło i flaga Polski widnieją na słupach granicznych na granicy Polski,
- godło Polski często wykorzystuje się na pieczątkach, jedną z nich dzieci mają w swoim plecaku – na legitymacji szkolnej, w innych przypadkach np. w kancelariach prawnych.
Inne pytania związane z Polską i dniem 11 listopada
- Jak myślicie, czy Polacy pod zaborami mogli posługiwać się symbolami narodowymi?
- Czy mogli mówić w swoim ojczystym języku?
- Jeżeli Polski nie było na mapie 123 lata to w jaki sposób kolejne pokolenia wiedziały, że są Polakami? Skąd umiały język polski? Skąd znały polską historię?
- Co oznacza słowo patriota?
- Jak myślisz, czy dzisiaj też można być patriotą?
- Co Twoim zdaniem w dzisiejszych czasach charakteryzuje patriotę?
Polska jako państwo w Europie
Europa jest subkontynentem. Skonsultujcie z podręcznikiem ze starszych klas i uczcie dzieci wg. własnego uznania.
Cele szczegółowe zajęć:
- umiejętność wskazania w utworze elementów, które świadczą o tym, że jest on legendą,
- opowiadanie legendy z zachowaniem chronologii wydarzeń,
- opis godła polskiego wiszącego w klasie
- powiązanie wyglądu godła z „Legendą o białym orle”
- wskazanie na mapie granic Polski i jej stolicy
- wskazanie co znajduje się na południu Polski, a co na północy Polski,
- określenie, jakiego miejsca mogli szukać wędrowcy by założyć w nim osadę / gród
- wskazanie na mapie Gniezna, Krakowa i Warszawy – dwóch stolic historycznych Polski i stolicy obecnej
Karta pracy dla klas I – III (klasa II)

