EDUKACJA

Czytanie ze zrozumieniem a wykonywanie jesiennej pracy technicznej według instrukcji

Sprawdzanie i ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem nie musi być trudne. Zarówno w edukacji wczesnoszkolnej jak i w nauczaniu obcokrajowców przysłużyć może się temu tworzenie pracy technicznej lub plastycznej.

„Coś” co będzie wykonywane według instrukcji ma się trzymać, lub działać. Takie będzie zamierzenie i cel przeprowadzanych przez Was zajęć. Zupełnie przy okazji poćwiczycie czytanie ze zrozumieniem. Poniżej mam dla Was stworzoną przez siebie instrukcję wykonania jeża Jerzego. Temat jesienny zgodny z obecną porą roku. Przy okazji wykonywania pracy możecie krótko omówić w jaki sposób radzą sobie jesienią zwierzęta.

Ja osobiście poruszyłabym ten temat przy okazji garderoby jesiennej. My – ludzie, wymieniamy ją na jesień zastępując krótkie spodenki, kostiumy i letnie sukienki cieplejszymi ubraniami. Ubieramy się na cebulkę, czyli tak by mieć na sobie kilka warstw ubrań. Dzięki temu jest nam ciepło. Jak radzą sobie zwierzęta? Jak radzą sobie jeże? To są tylko przykładowe pytania, dzięki którym w edukację plastyczną, lub techniczną wpleść możecie treści dotyczące przyrody.

Myślę, że jeż Jerzy jest świetną propozycją dla dzieci w wieku 7 – 8 lat. Dla starszych dzieci i dla zupełnie starszych obcokrajowców wymyśliłabym coś co później musi działać. Jeśli ma to mieć związek z jesienią to dobrym pomysłem będzie wiatrak, lub wiatromierz. 

Wersja do druku dla bardziej oszczędnych 🙂

Części składowe jeża Jerzego

Buzię, uszy i łapki wykonujemy na (brązowym) papierze kolorowym.

Muszą one mieć wielkość dostosowaną do wielkości ziemniaka. Pokażę Wam więc tylko jak ja to zrobiłam. W formie prostokątów podajemy elementy do wycięcia dzieciom.

Ułożyłabym je na jednej ławce z przodu w pudełkach lub koszyczkach.

Każde dziecko powinno podchodzić po tę część, której aktualnie potrzebuje. Jeśli obawiacie się bałaganu i zamieszania, a Wasza klasa jest zbyt liczna, myślę, że rozdanie elementów dzieciom na ławki też nie zaburzy całego ćwiczenia.

Uważam, że jako podstawek najlepiej użyć papierowych talerzyków. Jednak jeśli akurat nie macie ich pod ręką, sprawdzi się także karton techniczny, lub sztywne kartki z końca bloku rysunkowego.

Tytuł pracy  – wieszamy go nad pracami, w miejscu, gdzie będą wystawione.

Wycinamy dla dzieci podpisy na prace. Będzie to ładnie i estetycznie prezentować się np. na klasowym parapecie.

Wieczorem wstawię Wam zdjęcie mojego jeża i jeża wykonanego przez moje dziecko.

Uwaga!

Wszem i wobec ogłaszam, że materiały są mojego autorstwa. Wykorzystują elementy w domenie publicznej. Nie możesz ich sprzedawać, ani wykorzystywać do swoich publikacji. Możesz używać ich w celach edukacyjnych na swoich lekcjach.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *