GRAFIKA

Od rysunku do wektora

Cześć! Ostatnio nie miałam czasu nic dla Was napisać. Wasze wiadomości i stos nieposortowanych komentarzy wpędził mnie w wyrzuty sumienia. Dodam dla Was kilka wpisów przydatnych w pracy nauczyciela i blogera. Wpisów, które w prosty sposób pozwolą Wam na wykorzystanie codziennych podręcznych narzędzi na stworzenie ciekawych i wpadających w oko grafik. To jak? Zaczynamy?

Dzisiejszy wpis zaczynamy od prywaty. Niektórzy na wiosnę spodziewają się bocianów. Inni tak jak ja nowego tabletu graficznego czyniącego cuda. Zaraz zaraz! Czy to znaczy, że bez tabletu ani rusz? Bzdura. To nie tablet czyni cuda tylko Ty. Wszystkich, których takie myślenie trzyma w miejscu proszę o ogarnięcie się. Dobry tablet graficzny pozwoli Ci na przyspieszenie pracy i osiągnięcie pewnych efektów bez używania wielu narzędzi. Da Ci możliwość łatwiejszej edycji rysunku, jednak nie gwarantuje sukcesu jeśli sam/sama nic nie umiesz. A umiesz, wierz mi. Weź tylko do ręki cienkopis, akwarele, ołówek, szkicownik, albo zwykły papier do drukarki i rysuj w każdej wolnej chwili.

Ja wybrałam do tego wpisu doodle wykonane rapidografem. Podobne doodle zrobisz każdym lepszym cienkopisem, lub żelopisem.

Po co zamieniać grafikę rastrową na wektor?

Największą zaletą grafiki wektorowej jest możliwość bezstratnego skalowania, druku, wycinania i wypalania.

KROK 1. SKAN RYSUNKU W CZERNI I BIELI w 300dpi
KROK 2. POZBYWANIE SIĘ OŁÓWKA

W zależności od tego jak bardzo zapominalscy jesteście w używaniu gumki do ścierania, tak dużo będziecie mieli później roboty. Pierwszy etap walki ze śladami szkicu i niestartego ołówka zaczyna się tutaj, podczas skanowania. Możecie manipulować jasnością i kontrastem w ten sposób „czyszcząc” rysunek z ołówka. Możecie to zrobić w analogiczny sposób otwierając skan w Photoshopie lub dowolnym programie graficznym i zwiększając jego jasność. Część ołówka możecie też wytrzeć gumką. Często jednak samo zwiększenie jasności i/lub kontrastu załatwia sprawę. Muszę Wam jednak powiedzieć, że po paru takich czyszczeniach rysunków w PS postanowiłam użyć tradycyjnej gumki zaraz po skończeniu pracy. To oszczędza sporo czasu 🙂

KROK 3. ZAMIENIANIE SKANU NA WEKTOR

Wyczyszczony rysunek wrzucasz do Illustratora i wybierasz opcję IMAGE TRACE i później opcję, która będzie dla Twojego rysunku najodpowiedniejsza. Ja wybrałam tę widoczną na screenie. Polecam Wam byście pobawili się tymi opcjami i zobaczyli co dzieje się z różnym typem rysunków (od czarnych doodli, przez kolorowe doodle po np. akwarele) po użyciu wybranej opcji. W zależności od rodzaju rysunku możesz spodziewać się różnego czasu oczekiwania na rezultat.

Spójrz na różnicę, w jaki sposób zmieniła się linia. Jest wyraźnie gładsza.

2 014 komentarzy