GRAFIKA

Twój własny kalendarz w kilku prostych krokach

Nie wiem czy wiecie ale robienie własnych kalendarzy to mój comiesięczny rytuał. Pomyślałam, że nie tylko podzielę się z Wami swoimi domowo – biurowymi projektami, ale też w kilku krokach wytłumaczę jak możecie zrobić je sami wykorzystując później w swoim biurze, klasie, lub własnym domu.

KROK 1 WYBÓR FORMATU I PRZEMYŚLENIE KOMPOZYCJI

Jeśli kalendarz ma być wydrukowany n formacie A4 otwieracie pusty dokument o wymiarach 297 (poziom) na 210 (pion) mm i rozdzielczości 150 – 300 dpi. Tło możecie zrobić białe lub przezroczyste w zależności od tego, jaka grafik ma się znajdować za tabelą. Jeśli to będzie wstawianie prostych elementów, lub plam, polecam od razu tło białe. Jeśli grafika zajmująca całą przestrzeń jest to obojętne.

Ramka znajdować się może na całej powierzchni Waszego projektu tj. np. tutaj:

Jeśli grafika ma być większa otwórzcie sobie np. format A3 w pionie (297 na 420 mm i 300 dpi). Możecie w głównym punkcie umieścić zdjęcie, lub stworzyć na nie ramkę (zdjęcie chowacie pod warstwą ramki i za pomocą gumki obcinacie to co wystaje spod spodu).  Tak jak na poniższych przykładach:

pierwszy projekt jest czysty i przejrzysty, są to tak naprawdę 4 elementy

w drugim projekcie dół zdjęcia przetarłam gumką z fakturą suchego pędzla by warstwy się przenikały ale dni tygodnia nadal były dobrze widoczne.

w tym projekcie całe tło stanowi zdjęcie, pod ramką na kalendarz schowany jest biały półprzezroczysty prostokąt, który sprawi, że kalendarz będzie bardziej czytelny (ten projekt macie w warstwach w folderze do pobrania na samym końcu posta).

 

KROK 2 WSTAWIENIE TABELI KALENDARZOWEJ I JEJ UZUPEŁNIENIE

Aby stworzenie kalendarza było dla Ciebie jeszcze prostsze zrobiłam uniwersalną tabelę, którą otworzysz w Photoshopie lub innym programie graficznym. Jest stworzona w Libre Office i zapisana w pdfie. Taki plik po otworzeniu w programie graficznym ma przezroczyste tło. To co widzicie poniżej to spłaszczone wersje plików. Pobierzecie je w paczce, do której link znajduje się poniżej. W następnym wpisie stworzę dla Was kilka szablonów zapisanych w warstwach, które z łatwością uzupełnicie swoimi zdjęciami i tabelami.

 

Stworzyłam dla Was 4 wersje takiej tabeli z różnymi czcionkami i odpowiadające tym czcionkom liczby do numerowania kolejnych kalendarzowych dni. Cyfry najłatwiej uzupełniać rozpoczynając od niedziel, a cała reszta pójdzie jak torpeda. Swój kalendarz uzupełnisz równo jeśli włączysz w Photoshopie funkcję PRZYCIĄGANIE (Widok > Przyciągaj lub Przyciągaj do – w zależności od tego, czy cyfry mają być równo do samych siebie, czy np. do linii pomocniczych, które sobie stworzysz).

KROK 3 UKŁADANIE WARSTW I SZLIFOWANIE SZCZEGÓŁÓW

Jeśli już uzupełniliście swoją tabelę zgodnie z rozkładem w danym miesiącu zajmijcie się tłem. Możecie tam wstawić zdjęcie, lub grafiki i ułożyć je wedle swego uznania. Korzystając z stron z grafikami w domenie publicznej bez przeszkód stworzycie ekstra kalendarz do wszystkich miejsc opisanych w leadzie. Nie będziecie go jednak mogli sprzedawać, ani drukować w celu sprzedażowym. Podobnie jest z użytymi w kalendarzu czcionkami. Jeśli grafik nie tworzę sama bardzo chętnie podczas tworzenia wszelkich materiałów korzystam ze strony freepik. Znajdziecie tam prawdziwe cuda.

Aby otworzone w programie graficznym grafiki były dobrej jakości wybierajcie wektory. Program zapyta przy otworzeniu w jakiej wielkości i rozdzielczości chcesz otworzyć ściągnięty rysunek, lub doodle. Nie stracą one przy tym na jakości.

Żeby na pierwszym planie nadal znajdował się nasz kalendarz zmniejszcie krycie grafik, lub rozmieśćcie je w narożnikach całej kompozycji. W tym celu klikacie na wybraną warstwę, wybieracie OPCJE MIESZANIA i zakładkę Styl warstwy / Opcje mieszania > Krycie.

 

 

70 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *