EDUKACJA,  GRAFIKA

Rzeczowniki i czasowniki – tablice i plansze edukacyjne

Dzisiaj przybywamy Wam z pomocą w nauce podstawowych informacji na temat części mowy.

Umiejętność polegająca na rozróżnianiu rzeczowników i czasowników przypisana jest do pierwszego etapu edukacyjnego, ale wykorzystanie tej wiedzy przyda się również na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego (np. wypisz z tekstu czasowniki / rzeczowniki).

Materiały są darmowe i nie zawierają znaku wodnego. Wykorzystaliśmy w nich zdjęcia i grafiki stockowe umożliwiające ich darmowe użytkowanie, dlatego rozsyłając je dalej pamiętajcie o poszanowaniu praw autorskich i również używajcie ich tylko w celach osobistych, niekomercyjnych.

Problematyczne najczęściej okazuje się odróżnienie od tradycyjnych czasowników tych, które określają stany. Najbardziej pomocne i jasno sformułowane wyjaśnienie tego zagadnienia linkuję dla Was tutaj.

Tablice edukacyjne możecie połączyć z planszami. Z gazet i ulotek wycinacie różne słowa (przymiotniki i inne przydadzą Wam się później). Inną metodą może być pisanie słów na karteczkach przez rodzica i dziecko, wzbogaci to ćwiczenie także o umiejętność pisania i odczytywania różnego charakteru pisma.

Dla młodszych dzieci polecamy wycinanie z gazetek reklamowych zdjęć przestawiających rzeczy, rośliny, zwierzęta, czynności i nazywanie ich, potem ewentualną segregację. Nie jest to ‚wymagane’ na etapie przedszkolnym by dziecko odróżniało od siebie części mowy jednak jeśli dziecko jakąś wiedzę chłonie – nie zatrzymuj go 🙂

Segregujecie słowa na rzeczowniki i czasowniki używając plansz wielokrotnie.

Będzie nam miło, jeśli pomimo braku znaku wodnego umieścicie w podziękowaniu za projekt link do bloga.

169 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *