RELIGIA

Biblia codziennie z wyłącznie Bożym komentarzem w Twojej własnej modlitwie – jak zacząć ją czytać

Na wstępie uprzedzę, że wpis zawierać może informacje drażniące dla osób z niektórych wyznań. No dobrze … jednego wyznania. W wyznaniu katolickim bowiem, wierzy się w nieomylność urzędu nauczycielskiego kościoła, co będzie sprzeczne z tym co ja Wam tutaj doradzę. Uczciwe? Uczciwe. Jeśli ta tematyka Ci nie odpowiada w pasku otwartych kart zamknij stronę z tym wpisem za pomocą krzyżyka.

Zacznijmy od krótkiego cytatu z „Katolickiej dogmatyki ogólnej” ks. Alojzego Jougana:

Jak zwykle mowa tu tylko o kościele katolickim, nie całej wspólnocie chrześcijańskiej, biblijnej eklezji ale nazwijmy to wprost … kościele jednego z wyznań.

Chciałabym, jeśli kochasz Boga, lub jeśli czujesz, że w jakiś dziwny, niewytłumaczalny sposób Twoje serce lgnie do Niego, lub Twój umysł szuka Go, byś nie dał wmówić sobie, że ktokolwiek posiada monopol na Boga. Nazwij się agnostykiem, ateistą to naprawdę niewiele zmienia jeśli Twoje serce czuje inaczej.

To Bóg obdarowuje poznaniem, otwiera serca najbardziej zatwardziałych ludzi i 10 wyklepanych na kolanach formułek tego nie zmieni jeśli tylko On będzie miał takie życzenie. Myślę, że Jonasz i św. Paweł mogliby co nie co na ten temat powiedzieć. Więc nie skupiaj się proszę na tym, dlaczego nie pasujesz do kościoła, ani nawet na razie nie szukaj kościoła na swoją miarę. Usiądź i rozmawiaj z Bogiem. Jeszcze inaczej. Zacznij mówić do siebie ale weź proszę pod uwagę fakt, że z drugiej strony Ktoś odbiera Twój sygnał. I powtarzaj to. Spontanicznie, jakbyś łączył się z najlepszym przyjacielem na Skypie, Whatsappie …

W lesie, na kanapie, na spacerze, w pracy. Ewentualnie w pracy nie musisz mówić na głos…

Później zapytaj Go co chciał Ci opowiedzieć przez historię opisaną w Nowym Testamencie. Poproś go o zrozumienie tego co przeczytasz i o egzemplarz Biblii, w której ludzkie ręce nie ukryją większości informacji wyjaśniających niepoprawne tłumaczenie w przypisach na końcu.

Później możesz sięgnąć po historie ze Starego Testamentu. Nie słuchaj ludzi, którzy powiedzą Ci, że Stary Testament nie obowiązuje i że jest tam opisany jakiś „inny Bóg”. Być może Tobie właśnie Bóg objawi się również w historiach sprzed narodzenia Jezusa. Polecam Ci czytanie uważne i krótkie, Psalmy, księgę Zachariasza i … wiele innych do których sam dojrzejesz i dojdziesz w swoim tempie. Nie czytaj fragmentami, nie czytaj rozpraw wyznaniowych i udowadniania tego co autor miał na myśli, bo to są rozprawy ludzi.

Nie daj się duchowi religijności i postaw na prawdziwą relację bez frazesów i powtarzania mantr.

Po przeczytaniu całości pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj: Boże co masz mi dzisiaj do powiedzenia i czekaj 🙂

Jeśli będzie Ci w tym pomocne konto prezentujące fragmenty z PŚ to zapraszam Cię na profil @biblia_codziennie na instagramie. Zachęcam jednak zawsze do tego by nie czytać samych fragmentów bez znajomości przynajmniej całej księgi.

Dzięki za uwagę! Jeśli chcesz, możesz napisać do mnie poprzez formularz kontaktowy, opowiedzieć jak Ci poszło, nawet jeśli wydaje Ci się, że w tych dziwnych pierwszych „modlitwach” nie uzyskujesz łączności z bazą.

475 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *